Ako postupovať pri výbere bazénu

Ako vybrať správny bazén?

Ako budem bazén používať?

Pokiaľ ste sa rozhodli pre kúpu bazénu, je potrebné si uvedomiť, že len tým to nekončí. Treba sa zamyslieť nad vhodným typom bazénu, kto a ako bude bazén používať, čo od bazénu vlastne očakávate. Bazén je dlhodobá investícia, preto je dôležité jeho výber dobre premyslieť. Nikto z nás si predsa nechce kupovať bazén na prechodné obdobie.

Je teda potrebné všetko dôkladne zvážiť a vybrať tak bazén, ktorý bude najlepšie spĺňať vaše požiadavky a bude vyhovovať vašim potrebám a možnostiam.

Bazény vám umožňujú aktívnu formu oddychu. Samotné plávanie výrazne zvyšuje vašu fyzickú kondíciu, prispieva k podpore posilnenia prevažne chrbtového svalstva a zároveň je veľmi efektívne pri znižovaní hmotnosti. Bazén je navyše aj ideálnym miestom na vybitie nadmernej energie vašich detí. Ďalej tu môžete usporiadať aj nevšedné party pre svojich priateľov. Bazén môže byť súčasne miestom, ktoré môžete okrem klasického plávania a detských radovánok premeniť napríklad na športové ihrisko pre vodné modifikácie športov ako je volejbal, pólo, hádzaná a pod. Dá sa vybaviť veľkým množstvom funkčných doplnkov ako je napr. protiprúd, vďaka ktorému sa bazén premení na dokonalý tréningový nástroj.

Pri obstarávaní bazénu je preto dôležité k týmto všetkým faktorom prihliadnuť – z detí sa totiž onedlho stanú dospelí jedinci, ale bazén môže aj naďalej slúžiť k spokojnosti všetkých.

 

Ako vybrať správny typ bazénu?

Najlacnejšie bazény – pokiaľ sa teda dá hovoriť o bazénoch – sú nadzemné bazény.

Tieto bazény sú však len dočasným riešením a treba počítať s tým, že sa s týmto bazénom budete musieť po čase rozlúčiť, prípadne vynaložiť nemalé finančné prostriedky na jeho opravy. Tieto bazény majú veľké dispozície na poškodenie a degradáciu materiálu. V neprospech voľby tohto typu bazénu hovorí aj to, že vám svojou nevzhľadnou konštrukciou naruší vzhľad okolia vášho domu a prostredie vašej záhrady. Ďalšie nemilé prekvapenie vás bude čakať pri zastrešovaní nadzemného bazénu. Takéto bazény sa všeobecne zastrešujú podstatne horšie než bazény zapustené do zeme. A investícia do zastrešenia nadzemného bazénu je cca o 30 % vyššia než pri zapustenom bazéne.

Pokiaľ chcete vonkajší bazén, ktorý by vám vydržal skutočne veľa rokov bez ďalších potenciálnych nákladov, je pre vás ideálny bazén, ktorý je vyrobený z homogénnych kopolymérov. Sú to materiály z kategórie plastov s certifikáciou na pitnú vodu, ktoré sú špecificky upravené a vyrobené práve pre bazény a vodné nádrže. Homogénne kopolyméry zaručia vášmu bazénu dlhú životnosť, stálofarebnosť a odolnosť. Hovoríme tu o takzvaných skimmerových vonkajších bazénoch. Tieto bazény sú úplne zapustené do okolitého terénu, ale je aj možnosť zapustiť ich len čiastočne. Obstarávacia cena je na porovnateľnej úrovni ako pri vyššie uvedených bazénoch. Životnosť majú niekoľkonásobne vyššiu a prostriedky vložené do prípadných opráv sú minimálne. Výhodou je aj to, že si tieto bazény môžete ľubovoľne rozšíriť inštaláciou funkčných doplnkov, ako sú napr. reflektory, protiprúd, zabudované schody atď. Pokiaľ sa rozhodnete takýto vonkajší bazén zastrešiť, je vaša situácia oveľa jednoduchšia než v predchádzajúcom prípade. Na výber sa ponúka široká škála modelových radov a dizajnov zastrešenia.

Pokiaľ ste si vybrali železobetónový bazén, tak ide tiež o bazén s dlhoročnou životnosťou, ale stavebná príprava a obstarávacie náklady vás vyjdú o cca 45-60 % drahšie než pri vyššie uvedených skimmerových bazénoch.

Dodávané príslušenstvo pre tieto typy bazénov je taktiež o cca 15-25 % ekonomicky náročnejšie.

Kde je najlepšie bazén umiestniť?

Tvar, veľkosť a rozmery bazénu sa odvíjajú od priestorových možností. Preto je potrebné si ujasniť, kde presne má byť bazén umiestnený. Súčasná technológia výroby bazénov umožňuje umiestnenie aj do svahovitého terénu. Bazény môžu byť tiež zapustené do zeme len čiastočne.

Pri výbere ideálneho priestranstva pre váš bazén je dôležité počítať s týmito technickými detailmi. Je nevyhnutné vyčleniť priestor na umiestnenie technológie. Jej umiestnenie sa spravidla odporúča v bezprostrednej blízkosti bazénu (ak máte protiprúd) a je potrebné na tieto účely vyčleniť priestor cca 150 cm v priemere. Nesmiete zabudnúť ani na zaistenie prívodu elektrickej energie.

Rovnako je potrebné kalkulovať s priestorom na prípadné umiestnenie prvkov, ktoré budú poskytovať dostatočné súkromie pri používaní bazénu. Táto situácia sa väčšinou rieši niekoľkými spôsobmi v závislosti od umiestnenia bazénu, a to napr. inštaláciou steny alebo živého plotu.

Bazén je ideálne umiestniť na slnečné miesto. Najlepšie tam, kde slnečné lúče dopadajú celý deň. V takom prípade si môžete byť istí, že nebudete musieť míňať za ohrev bazénu. Budete sa môcť aj opaľovať a relaxovať na ležadle na vodnej hladine vášho bazénu. Vhodné je myslieť aj na tienistý kút, kde sa budete môcť uchýliť v prípade veľkej horúčavy.

 

Ako správne vybrať veľkosť bazénu?

Voľba veľkosti bazénu závisí od niekoľkých faktorov: na aký účel sa bude bazén využívať, kto bude bazén využívať, aké sú plánované priestory na umiestnenie vonkajšieho bazénu a aká výška finančných prostriedkov sa bude investovať do jeho výstavby.

Významnú úlohu pri voľbe veľkosti bazénu zohráva aj životný štýl a množstvo času plánované na využívanie bazénu. Napríklad bazén s menšími rozmermi a s nainštalovaným zabudovaným protiprúdom uspokojí aj náročnejšieho plavca. Avšak v prípade, že chcete bazén využívať spoločne s rodinou a deťmi, eventuálne s príbuzenstvom a pri horúcich letných dňoch pri ňom budete organizovať posedenia s priateľmi, bude lepšie zvoliť bazén väčších rozmerov, ktorý bude na dané účely plne vyhovovať.

 

Akú zvoliť hĺbku bazénu?

Pri voľbe parametrov bazénu treba počítať aj s jeho dostatočnou hĺbkou. Zvyčajne sa na našom trhu vyskytujú bazény štandardnej hĺbky 1,2 nebo 1,5 metra. Ak plánujete bazén využívať deťmi a dospievajúcou mládežou, ktorá má v obľube skoky do vody, je ideálnou voľbou hĺbka bazénu 1,5 metra. Pri hĺbke 1,2 metra však môžete počítať s rýchlejším ohrevom vody v bazéne. Negatívnym aspektom voľby nižšej hĺbky bazénu je (v prípade nedostatočného filtračného cyklu a nesprávne nastaveného zariadenia na bezchlórovú úpravu vody) rýchlejšie sa kaziaca voda, pretože nedochádza k dostatočnej údržbe vody. V prípade, že zvolíte úpravu vody chlórovaním, zmení sa váš bazén na chlórový kúpeľ. Preto majte vždy na zreteli, že je rozdiel medzi hĺbkou bazénu a výškou vodného stĺpca. Výška vodného stĺpca je zvyčajne o 7-10 cm nižšia než hĺbka bazénu. Pre variabilnú voľbu výšky hladiny vody v bazéne vám špecializovaní výrobcovia v odbore ponúkajú možnosť inštalácie 2 skimmerov. Vďaka tomu je možné využívať bazén napustený na hĺbku 1,2 metra pre malé deti a na ostatné využitie prostým prepojením medzi skimmemi dopustiť bazén na hĺbku 1,5 metra.

 

Aký tvar bazénu zvoliť??

Štvorec, elipsa alebo kruh – štandardné bazénové tvary, ktoré boli hitom uplynulých rokov. Súčasné materiály používané na výrobu predovšetkým vonkajších bazénov sú na takej technologickej úrovni, že umožňujú výrobu takmer ľubovoľného tvaru. Pochopiteľne, že každý dizajn má svoje výhody a nevýhody. Klasický oválny, obdĺžnikový či kruhový bazén ocení asi každý, kto má záujem o funkčný bazén a nie je naklonený prílišnej extravagancii alebo modernému poňatiu dizajnu. Naopak bazény v podobe napr. obličky, osmičky a ďalších netradičných tvarov vám môžu poskytnúť prekvapivo veľkú vodnú plochu aj pri zdanlivo nepriaznivých priestorových podmienkach. Takýto vonkajší bazén sa môže stať dizajnovou dominantou vašej záhrady.

Avšak aj bežný tvar bazénu možno ozvláštniť a dodať mu tak punc jedinečnosti. Napríklad umiestnenie románskeho schodišťa, inštalácia schodišťa v lagúne, voľba iného polomeru v jednom rohu bazénu … to všetko a veľa ďalších rôznych kombinácií dokáže narušiť fádny vzhľad klasického oválu alebo obdĺžnika.

 

Ako je to s bazénovým príslušenstvom?

Bazénové doplnky členíme na niekoľko podkategórií. Medzi tzv. funkčné prvky počítame také doplnky, ktoré neovplyvňujú funkčnosť bazénu, ale podstatne vám uľahčia údržbu bazénu a bazénovej vody (automatické dávkovače, bezchlórové úpravy, tepelné čerpadlá). Do ďalšej skupiny týchto funkčných doplnkov sa zaraďujú komponenty, ktoré vám spríjemnia čas strávený pri bazéne aj samotné kúpanie ako napr. protiprúdy, reflektory, masážne dýzy a pod.

Ďalšou skupinou príslušenstva sú doplnky bez nutnosti inštalácie. Patria sem bazénové teplomery rôznych farieb a tvarov, bazénové vysávače od manuálnych cez poloautomatické až po automatické a veľa ďalších užitočných komponentov. Nevyhnutnosťou, ktorá by nemala chýbať pri žiadnom nezastrešenom bazéne, je solárna (alebo tiež letná) plachta a zimná plachta. Letná plachta je určená na zamedzenie vniknutia nečistôt do bazénovej vody a ďalej zabraňuje tepelným stratám počas noci. Za priaznivých poveternostných podmienok čiastočne ohrieva vodu vášho bazénu. Silnejšia nepriesvitná zimná plachta zabraňuje množeniu rias a v jarnom období výrazne uľahčuje uvedenie bazénu do prevádzky. Pozor, žiadna táto plachta nie je určená ako zábrana pádu do bazénu.

 

A čo bezpečnosť?

Ako už bolo zmienené, pri využívaní bazénov treba dbať na prevenciu bezpečnostných rizík. Plachta ako zabezpečenie vášho bazénu je zásadne nedostačujúca. Pri budovaní či prevádzke bazénov sa môžeme stretnúť s celou škálou tzv. pasívnych ochranných prvkov. Medzi ne patrí napr. bezpečnostné zábradlie alebo elektronický sledovač hladiny, signalizujúci pád do bazénu. Tieto doplnky slúžia iba ako podporné prostriedky a v prípade malých detí je najlepšie bazén zastrešiť. Tejto téme sa budeme podrobnejšie venovať v ďalšej časti.

Povrch bezprostredných priestorov okolo vonkajšieho bazénu je možné zaradiť medzi bezpečnostné riziká, ktoré treba zohľadniť pri terénnych úpravách okolo bazénu. Trh poskytuje širokú paletu materiálov, z ktorých možno vhodne voliť pri týchto úpravách. Či už vaša voľba padne na drevo, tropické terasové dosky, umelý kameň, pieskovec alebo dlažbu, je vhodné vybrať materiál s dostatočnou protisklzovou úpravou. Povrch okolo bazénu sa kvôli vyšpliechanej vode v krátkej chvíli zmení na nebezpečné klzisko a ani toto nebezpečenstvo sa neoplatí podceňovať.

 

Ako je to so zastrešeniem bazénov? Čo nám zastrešenie prinesie?

Zastrešenie bazénov je investícia, ktorá vám prináša veľa nesporných výhod: predĺženie kúpacej sezóny, zníženie nákladov na vyhrievanie, minimalizáciu rozsahu údržby a predovšetkým bezpečnosť vonku aj vo vnútri vášho bazénu. Jednotlivé výhody rozoberieme podrobnejšie v nasledujúcich odsekoch.

Bezpečnostné hľadisko – jeho eliminácia je hlavným dôvodom na voľbu zastrešenia bazénu. Predovšetkým v letných mesiacoch médiá uverejňujú správy o páde detí do bazénu, následkom čoho môže byť v najhoršom prípade aj utopenie. Tomuto riziku sa dá predchádzať len dvomi spôsobmi: neustálym dohľadom alebo zastrešením bazénu. Poprední výrobcovia vybavujú svoje zastrešenia mnohými bezpečnostnými prvkami, ktoré znemožňujú deťom manipulovať s jednotlivými prvkami zastrešenia. Investícia do takéhoto produktu je nepochybne to najlepšie, čo môžete urobiť pre zníženie rizík a zvýšenie bezpečnosti svojich detí a domácich maznáčikov počas pobytu pri bazéne.

Predĺžená kúpacia sezóna – pre naše klimatické podmienky, ktoré umožňujú kúpanie v nevyhrievanom a v nezastrešenom bazéne približne len tri mesiace v roku, je vhodné zakúpiť a inštalovať zastrešenie, ktoré vám radosť a potešenie z pobytu pri bazéne predĺži. Prevádzka bazénu sa vďaka zastrešeniu neobmedzuje a nedochádza ani k markantnému ochladeniu vody počas obdobia zhoršeného počasia, a tak možno kúpaciu sezónu predĺžiť na obdobie od apríla do októbra.

Znižovanie nákladov – investícia do kvalitného zastrešenia sa vyznačuje dobrou návratnosťou. Napríklad zastrešenie s výplňou z polykarbonátu čiastočne nahrádza solárny ohrev. Oproti bazénu bez zastrešenia je teplota vody v priemere o 8 °C vyššia. Znižujú sa tiež vynaložené finančné prostriedky a čas venovaný údržbe bazénu a bazénovej vody. Vďaka zastrešeniu sa výrazne minimalizuje zanesenie vody hrubými nečistotami v podobe trávy a lístia. Kvalitné zastrešenie zároveň zabraňuje drobným nečistotám, ako sú popolček, peľ a prach, kontaminovať vo veľkej miere bazénovú vodu, zhoršovať tak jej kvalitu a podporovať nežiaduci vznik rias a baktérií.

Zastrešenie bazénu sa ponúka v širokej škále rôznych modelových radov, s pojazdovými koľajnicami i tzv. bezkoľajnicové vyhotovenie. Samozrejmosťou je možnosť výberu z mnohých materiálových aj farebných vyhotovení, rôznych výšok, umiestnení dverí a pod. Zastrešenia sa vyrábajú na mieru tak, aby zodpovedali zvoleným parametrom bazénu, špecifickým požiadavkám a finančným možnostiam zákazníka.

 

Ako sa starať o bazén?

Každý bazén je potrebné udržiavať. Vhodné doplnky a funkčné prvky vám starostlivosť o bazén veľmi uľahčia a znížia tak vašu priamu účasť na údržbe bazénu. Čistota bazénovej vody sa dá zaistiť napr. kombináciou nasledujúcich prvkov, ktoré sa vám o jej údržbu postarajú de facto sami: filtračné zariadenie s cirkulačným čerpadlom + bezchlórová úprava vody eventuálne automatický dávkovač chlóru. Vlastný povrch bazénu sa potom udržiava pomocou vysávača, ktorý odstraňuje z dna hrubé nečistoty. Vysávače si môžete vybrať od manuálnych až po celkom automatické, ktoré po vpustení do bazénu samočinne jazdia a čistia tak váš bazén.

Na zlepšenie našich služieb používáme cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.