Zvieratá v bazéne – áno, či nie?

1. 10. 2018

Zvieratá v bazéne – áno, či nie?

Tiež máte doma psieho kamaráta a neviete, či s vami v lete môže bezproblémovo šantiť v bazéne? Premýšľate, či mu neublíži chlórová voda? Na tieto otázky sme sa pozreli s veterinárkou MVDr. Michaelou Walczyskovou.

Je kúpanie psa v bazéne hygienické?

Záleží skôr na vašom postoji k psovi. Pokiaľ s ním zdieľate domácnosť a spí s vami v posteli, nie je potrebné si s tým robiť starosti. Ani v prípade psíka žijúceho vonku by to nemal byť problém. Na rozdiel od malých detí, pes sa vám do bazéna nevyciká. Navyše, bazénová voda je pravidelne filtrovaná a chemicky ošetrovaná , čiže žiadne riziko nehrozí.

Zvierata v bazene
Neublíži psovi chlórová voda?

Zdraví psi by nemali mať s bazénovou vodou žiadny problém. Samozrejme, čím viac chlóru, tým je väčšie aj riziko nejakej alergickej reakcie, podobne ako u ľudí. Pre istotu je dobré po bazénovom kúpeli psa ešte opláchnuť vodou z vodovodu a skontrolovať mu oči a uši.

Plávanie v bazéne môže pre psa slúžiť aj ako výborná rehabilitácia, napríklad po ortopedických operáciách alebo u psov s chorými kĺbmi. V každom prípade je nutné psa vždy po kúpeli dobre osušiť, hlavne uši a packy medzi prstami. To sú totiž miesta, kde sa u citlivejších psov môže porušiť ochranná kožná bariéra a hrozí riziko vzniku kvasinkovej infekcie.

Ako sa pes alebo domáce zviera dostane z bazéna von?

Je jasné, že netrávite pri bazéne všetok voľný čas, preto opatrnosti nie je nikdy dosť. Stačí chvíľka nepozornosti a nehoda je na svete. Do bazéna by pokojne mohla spadnúť aj vaša mačka, malý pes alebo aj iné zvieratá na pozemku. Najväčším problémom, ktorý môže vzniknúť je, že z hlbokého bazéna nebudú vedieť sami vyliezť.

Pre tieto a podobné prípady je skvelým riešením takzvaná psia rampa – zariadenie s protišmykovým povrchom, ktoré pripevníte k okraju bazéna. Tieto rampy mávajú nosnosť až okolo 200 kg a váš domáci maznáčik sa po rampe pohodlne dostane z bazéna von.

Späť

Na zlepšenie našich služieb používáme cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.