Vyberáme bazén – 1. diel

22. 4. 2013

Ako vybrať správny typ bazéna?

Nadzemné bazény

Ak ste sa rozhodli pre kúpu tohto typu bazéna, máme pre vás niekoľko dôležitých informácií. Nadzemné bazény patria bezpochyby medzi tie najlacnejšie. Tieto bazény sú v porovnaní so zapustenými bazénmi za nižšiu cenu, avšak podstatne menej vydržia. Je preto potrebné počítať s tým, že sa budete musieť s týmto bazénom po čase rozlúčiť, alebo vynaložiť nemalé finanční prostriedky na jeho opravu. Tieto bazény sa totiž veľmi rýchlo poškodzujú a ich materiál degraduje. Okrem toho, nadzemné bazény pomerne dosť narúšajú vzhľad vašej záhrady a okolia vášho domu všeobecne. Veľkou nevýhodou nadzemných bazénov je tiež fakt, že sa veľmi ťažko zastrešujú. Zastrešenie nadzemného bazéna vyjde o niekoľko % drahšie než v prípade bazénov do zeme.

Samonosné bazény

Omnoho lepšie sú na tom tzv. samonosné bazény. Teda bazény, ktoré sú úplne, poprípade čiastočne, zapustené do okolitého terénu. Tieto bazény sú vyrobené z homogénnych kopolymérov (špeciálny materiál z kategórie plastov s certifikáciou pre pitnú vodu, vyrobený pre bazény, vodné nádrže), vďaka ktorým bude váš bazén stále pekne farebný, odolný a so zárukou dlhej životnosti. Cenovo sú tieto bazény porovnateľné s nadzemnými bazénmi, avšak kvalitou sa už porovnávať nemôžu. Okrem toho si tieto bazény môžete ľubovoľne doplniť najrôznejším príslušenstvom, ako sú napríklad reflektory, protiprúd či vstavané schodisko. Aj zastrešenie je pri tomto type bazénov omnoho jednoduchšie ako u vyššie uvedeného typu. Vybrať si navyše môžete hneď z niekoľkých typov modelov a dizajnových riešení.

Železobetónové bazény

Tento typ bazénov sa môže rovnako pochváliť dlhou životnosťou, avšak stavebná príprava a obstarávacie náklady sú neporovnateľne vyššie než pri samonosných bazénoch.

…kam bazén umiestniť?

Ak ste si už vybrali typ bazéna, teraz je otázkou, kam ho umiestniť. Vzhľadom na súčasnú technológiu môžete bazén umiestniť v podstate kamkoľvek, a to aj do svahovitého terénu. Je však potrebné počítať s tým, že k bazénu patrí aj príslušenstvo nevyhnutné na jeho prevádzku, ktoré sa spravidla umiestňuje do bezprostrednej blízkosti bazéna. Najčastejšie sa na tieto účely vyčleňuje priestor do 150 cm od okraja bazéna. Nesmiete však zabudnúť na prívod elektrickej energie. Veľmi vhodné je postaviť bazén na slnečné miesto do blízkosti živého plota alebo steny, na zabezpečenie dostatočného súkromia.

A čo veľkosť bazéna?

Tu je potrebné si dopredu stanoviť, na aký účel bude váš bazén slúžiť a kto ho bude využívať. Potom je rozhodne namieste otázka, aké sú plánované priestory na jeho umiestnenie a koľko ste ochotní do bazéna investovať. Väčší bazén, vyššie náklady… Ak budete bazén využívať vy s vašou rodinou alebo priateľmi, je rozhodne lepšie obstarať si bazén väčších rozmerov. Ak však budete mať bazén len vy a vaša drahá polovička, postačí vám bazén menší.

Vyberáme správnu hĺbku bazéna.

Štandardná hĺbka bazénov sa pohybuje v rozmedzí od 1,2 do 1,5 m. Ak máte radi skoky do vody a plánujete skákať aj vo vašom vlastnom bazéne, bude pre vás ideálna hĺbka 1,5 m. Ak si však obstaráte bazén s hĺbkou 1,2 m, môžete počítať napríklad s rýchlejším ohrevom vody. Nevýhodou menšej hĺbky bazéna je pri nedostatočnej filtrácii a nesprávne nastavenom zariadení na bezchlórovú úpravu vody rýchlejšie sa kaziaca bazénová voda.

A čo jeho tvar?

Medzi najčastejšie tvary bazéna patrí obdĺžnik, elipsa a kruh, ktoré aj v súčasnej dobe preferuje najviac ľudí. Vzhľadom na súčasné materiály a technológie je možné vyrobiť bazén akéhokoľvek tvaru. Ľadvina, osmička a ďalšie extravagantné modely… To všetko je možné. Okrem toho, takéto tvary bazénov vám môžu poskytnúť prekvapivo veľkú vodnú plochu aj za nepriaznivých priestorových podmienok. Váš bazén môžete tiež doplniť netradičnými doplnkami, ako je napríklad románske schodisko, schodisko v lagúne alebo voľba iného polomeru v jednom rohu bazéna. Tieto detaily dokážu aj z toho tvarovo najobyčajnejšieho bazéna urobiť dizajnovú dominantu vašej záhrady.

Späť

Na zlepšenie našich služieb používáme cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.