Osvetlenie bazéna: Ako ho vybrať?

30. 1. 2019

Osvetlenie bazéna: Ako ho vybrať?

Láka vás predstava domáceho kúpania počas dlhých letných večerov a nocí? S vhodne zvoleným osvetlením si môžete váš bazén bez problémov užívať aj po zotmení. To však nie je všetko! Pomocou farebných efektov si v ňom dokážete vytvoriť tú správnu atmosféru pre zábavnú párty s priateľmi alebo večernú romantiku vo dvojici. A to už stojí za zamyslenie, čo poviete?

Kúpanie počas dňa vám nestačilo alebo ste natoľko pracovne vyťažení, že si na plávanie v bazéne nájdete čas až večer? Riešením je kúpa bazénových svietidiel, ktoré vám umožnia príjemné a zároveň bezpečné plávanie v ktorúkoľvek dennú či nočnú dobu. Čo je však najlepšie, môžete si užívať aj večerný vodný relax pod letnou hviezdnou oblohou.

Osvetlenie bazénu

Buď svetlo - ale kde?

Dôležitou otázkou je umiestnenie svetiel. Základným predpokladom bezpečného večerného kúpania je osvetlenie vnútorného priestoru bazéna a jeho vodnej hladiny. K tomu vám najlepšie poslúžia zabudované podvodné svietidlá v kombinácii s plávajúcim svetlom na batérie alebo na solárnu energiu. Osvetlené by však malo byť aj okolie bazéna, najlepšie na to slúžia menšie vonkajšie svietidlá. Tie je najvhodnejšie umiestniť v pravidelných intervaloch pozdĺž obvodu bazéna tak, aby vás pri plávaní neoslňovali. Nezabúdajte ani na výrazné osvetlenie schodov do bazéna a prístupovej cesty z domu. Pozdĺž nej môžete okrem klasických dekoračných záhradných svetiel nainštalovať aj nájazdové svietidlá zasadené do zeme alebo moderný vodeodolný LED pásik.

Bodové podvodné LED svetlo do bazéna

Bezpečnosť v hlavnej úlohe

Nevyhnutnou vlastnosťou bazénového osvetlenia je jeho vysoká odolnosť proti vlhkosti a bazénovej aj dažďovej vode. Vyberajte si preto len svietidlá s vysokým stupňom takzvaného IP krytia, ktoré sú vhodné pre dlhodobý priamy kontakt s vodou. Kým svietidlá s krytím IP 44 môžete bez obáv používať v prostredí so striekajúcou vodou, podvodné modely musia byť vybavené krytím IP 68, ktoré zaručuje ich bezpečnú prevádzku aj pri nepretržitom ponorení. Pozor! Vyhnite sa všetkým interiérovým svetlám aj nekvalitným vonkajším modelom, u ktorých výrobca stupeň IP krytia vôbec neuvádza!

Využite výhody úsporného bazénového LED osvetlenia

Namiesto zastaraných halogénových svietidiel sú dnes najrozšírenejším typom zabudovaného bazénového osvetlenia podvodné bodové LED svetlá, inštalované na dno alebo na steny bazéna. Napriek ich názvu nečakajte žiaden podvod, ale intenzívne osvetlenie s dlhou životnosťou a nízkou spotrebou energie. Niektoré modely ponúkajú aj možnosť inštalácie farebných krytiek, s ktorými na vodnej hladine ľahko vytvoríte rôznofarebné efekty. Kým výmenu žiarovky podvodného svietidla ľahko zvládnete sami, k montáži zabudovaného osvetlenia je nutné zavolať kvalifikovaného elektrikára. A koľko LED svetiel budete potrebovať? Pri bazéne bežných rozmerov vám stačí umiestniť dve až tri bodové LED svietidlá na každú z jeho dlhších stien. Napriek tomu, že podvodné svetlá sa dajú nainštalovať aj do existujúceho bazéna, lepšie je myslieť na ich montáž už pri jeho výstavbe.

Navoďte si neopakovateľnú atmosféru s plávajúcimi svetlami do bazéna

Moderným trendom bazénového osvetlenia sú farebné plávajúce svietidlá v tvare kocky či gule. Dajú sa umiestniť aj na terasu alebo kamkoľvek do záhrady, prípadne do exteriéru domu. Ich použitie je vďaka dotykovému senzoru alebo diaľkovému ovládaniu mimoriadne jednoduché. Ľahko si vyberiete farbu osvetlenia a môžete ho tak dokonale prispôsobiť vašej nálade i požadovanej atmosfére na záhrade či pri bazéne. A ako fungujú? Jednoduchšie modely sú na batérie, no existujú aj modely na slnečnú energiu alebo so zabudovaným akumulátorom pre indukčné či kontaktné nabíjanie.

Vyskúšajte solárne svetlo do bazéna alebo moderný LED pásik

Aj pri výbere bazénového osvetlenia môžete ísť s dobou a zvoliť šikovné riešenie, ktoré bude šetrné nielen k prírode, ale aj k vašej peňaženke. Prevádzka plávajúcich svetiel "poháňaných" slnečnou energiou vás nestojí ani korunu, no ľahko a efektívne s nimi nasvietite hladinu bazéna presne podľa vašich predstáv. Úsporný LED pásik sa vďaka svojmu minimalistickému dizajnu dobre vyníma najmä pri moderne riešených záhradách a domoch. Využiť ho môžete nielen pri osvetlení hrán bazéna alebo schodov do vody, ale aj na zvýraznenie prístupovej cesty, čo je veľmi efektné riešenie.

Užite si kúpanie bez ohľadu na čas

Vďaka vhodne zvolenému osvetleniu na hodinky rozhodne pozerať nemusíte. Zabudnite na čas a užite si odpočinok alebo párty pri bazéne naozaj naplno - pokojne aj celú noc!

Späť

Na zlepšenie našich služieb používáme cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.