Jarné sprevádzkovanie a odzimovanie bazéna

6. 5. 2019

Podrobný návod, ako na jar ľahko a rýchlo sprevádzkovať bazén

Skôr ako si začnete užívať vodné radovánky vo vlastnom bazéne, musíte ho dôkladne vyčistiť a uviesť do prevádzky všetky technológie. Poradíme Vám, ako túto úlohu zvládnuť čo najefektívnejšie.

Začiatkom jari pravdepodobne plávajú vo Vašom bazéne nielen plaváky, ale aj nečistoty. K tomu, aby bolo Vaše súkromné kúpalisko prichystané na novú sezónu, musíte bazén i vodu dôkladne vyčistiť a zapojiť komplet technológiu.

Kedy? Ten správny čas pre jarné sprevádzkovanie bazéna nastáva v okamihu, kedy už v noci nehrozia mrazy a cez deň zahreje slnko vodu približne na 10 stupňov Celzia. Pri vyšších teplotách by sa začali rýchlo množiť riasy, baktérie aj ďalšie nežiadúce mikroorganizmy, čo by celý proces odzimovania bazénu zbytočne skomplikovalo.

Ako po zime vyčistiť bazén?

Dôkladné vyčistenie bazéna po zime je základným predpokladom kúpania sa v perfektne čistej vode. Ako na to? Najskôr z bazéna odstráňte plaváky alebo plastové fľaše, ktoré ho počas chladných mesiacov chránili pred poškodením mrazom. Sieťkou s teleskopickým držadlom potom vylovte všetky viditeľné nečistoty – opadané lístie, ihličie, trávu či hmyz. Nakoniec sa pustite do dôkladnej mechanickej očisty všetkých povrchov bazéna. Zbavíte ich tak usadených nečistôt, rias a ďalších mikroorganizmov. Na čistenie stien použite kefu alebo hubku so špeciálnym tekutým prostriedkom a upratovanie dna zverte ručnému či automatickému bazénovému vysávaču.

Pri montáži bazénových technológií postupujte opatrne

Po dôkladnom vyčistení bazéna sa môžete pustiť do sprevádzkovania filtračného čerpadla a príslušenstva, akým je napríklad protiprúd. Skôr ako dopustíte bazénovú vodu, dôkladne zatvorte ventily všetkých prístrojov. Po napustení bazéna už môžete začať pripájať jednotlivé zariadenia pomocou plastového uzáveru s gumenými O-krúžkami. Závit vždy uťahujte až potom ako sa presvedčíte, že sú všetky jeho plochy aj drážky neporušené a čisté. Ešte pred dotiahnutím naneste na tesniace krúžky malé množstvo silikónovej vazelíny, ktorá zabráni ich pretočeniu a zničeniu. Pri skrutkovaní postupujte pomaly a s citom, väčšinou si vystačíte aj bez náradia. Ak by ste použili príliš veľkú silu, mohli by ste závit nadobro poškodiť. Po dostatočne pevnom utiahnutí všetkých závitov opatrne otvorte ventily a starostlivo sledujte, či spoje dobre tesnia. V prípade potreby ich ešte viac utiahnite. Pravidelnú kontrolu tesnosti všetkých spojov opakujte počas celej kúpacej sezóny raz týždenne.
Pred spustením obehového filtračného čerpadla prepnite funkciu šesťcestného ventilu do polohy Filtrácia a presvedčte sa, či je vlasový filter čistý. Kým prístroj zapnete, dôkladne skontrolujte tesnosť všetkých spojov. Po zapojení protiprúdu sa okrem spojov zamerajte aj na tesnosť ovládacích prvkov a funkčnosť tlačidiel pre zapínanie aj vypínanie. Ak sa pri kontrole tesnenia alebo počas zapájania bazénového príslušenstva stretnete s problémom, ktorý nedokážete sami vyriešiť, obráťte sa na naše odborné servisné stredisko.

Pravidelná údržba bazénu začína úpravou pH vody

Po mechanickom vyčistení bazénu a sprevádzkovaní príslušenstva nastáva ten správny čas na starostlivosť o bazénovú vodu. Či už pri nej plánujete využívať chemické prípravky na báze chlóru, solinátor, UV lampu alebo ionizátor, vždy musíte pH vody pravidelne merať pomocou tabletového, kvapkového alebo digitálneho testera. Hodnota pH by sa mala pohybovať v rozmedzí 6,8-7,4 a odporúčame ju merať ráno, pretože počas dňa mierne kolíše v závislosti od počasia i spôsobu využívania bazénu.

Kým počas leta budete upravovať skôr menšie odchýlky pH od ideálneho stavu, po odzimovaní bazéna sa môže stať, že pH vody prekročí referenčnú hodnotu aj o niekoľko jednotiek. V takom prípade je dobré rozložiť si jeho úpravu na viac dní, počas ktorých budete postupne aplikovať príslušné chemikálie. Ak sa v boji proti mikroorganizmom chystáte využívať prípravky na báze chlóru alebo solinátor, musíte pravidelne merať aj koncentráciu chlóru vo vode. Tá by sa v ideálnom prípade mala vojsť do rozmedzia 0,1-0,6 mililitrov na jeden liter vody. Ak plánujete čistiť bazénovú vodu ionizátorom, je dôležité kontrolovať koncentráciu iónov medi, ktoré tento prístroj produkuje na eliminovanie mikroorganizmov.

Nezľaknite sa neobvyklého zafarbenia vody po sprevádzkovaní bazéna

Po odzimovaní sa môže stať, že voda zmení farbu v dôsledku opätovného dopustenia bazéna alebo v reakcii na činnosť nanovo spusteného príslušenstva, prípadne na použité chemické prostriedky. Nebojte sa, ide o bežný jav. Namiesto aplikácie ďalšej bazénovej chémie alebo zvyšovania výkonu riadiacich jednotiek dezinfekčných prístrojov, odporúčame v tomto prípade predĺžiť filtračné cykly a po každom druhom cykle dôkladne prepláchnuť filtračné médium.

Nemáte na tieto „procedúry“ čas? Radi sa o odzimovanie bazéna postaráme za vás

Pripadá Vám jarné čistenie bazéna a sprevádzkovanie všetkých technológií príliš zložité? Ak nemáte na dôkladnú starostlivosť o svoj bazén čas alebo by ste ju radšej prenechali profesionálom, obráťte sa na nás. Naši pracovníci odborne zhodnotia stav Vášho bazéna, opravia prípadné drobné závady a postarajú sa o všetky práce súvisiace s odzimovaním. Okrem toho Vás oboznámia s najnovšími technológiami údržby vody a poradia Vám s prípadným výberom príslušenstva, ktoré Vám uľahčí starostlivosť o bazén.

Pripravte sa na tohtoročnú kúpaciu sezónu

Prebuďte svoje domáce kúpalisko zo zimného spánku do skvelej kondície, v ktorej Vám bude slúžiť celú tohtoročnú sezónu! Ak bazén správne sprevádzkujete, zostáva Vám už len nájsť v skrini plavky, nafúknuť deťom hračky do vody - a môžete si začať užívať to najlepšie obdobie z celého roka!

Späť

Na zlepšenie našich služieb používáme cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.