Ionizátory, bezchlórová úprava vody

8. 4. 2019

Objavte výhody bezchlórovej úpravy bazénovej vody pomocou ionizátora

Vodu vo vašom bazéne môžete ľahko udržať krásne čistú a zdravotne nezávadnú aj s minimálnym množstvom bazénovej chémie. Stačí len zapnúť ionizátor, ktorý sa spoľahlivo postará o zničenie baktérií i rias a pomôže vám aj v boji s ostatnými nečistotami. A to všetko úplne ekologicky a bez použitia chlóru!

Okrem tradičnej bazénovej chémie dnes existuje hneď niekoľko spôsobov, ako predchádzať nepríjemným problémom s premnoženými mikroorganizmami. Môžete si zvoliť prírodné metódy šetrné k pokožke, bazénovým povrchom a životnému prostrediu. Jednou z nich je dezinfekcia vody pomocou ionizátora - jednoduchého prístroja, ktorý zabíja riasy aj baktérie vylučovaním iónov kovov.

Baktérie a riasy v bazéne: Nežiaduci návštevníci, ktorým možno predchádzať aj bez chlóru

Mikroorganizmy sa do bazéna dostávajú nielen z pokožky kúpajúcich sa osôb, ale aj z okolitého vzduchu a dažďa. A pretože baktérie a riasy milujú vlhké a teplé prostredie, počas letných mesiacov sa v neudržiavanej vode rýchlo množia. Steny bazénu sú potom klzké, voda je zakalená a často aj zapácha. V takom prípade môže kúpanie v bazéne viesť k nepríjemným zdravotným komplikáciám – vyrážkam, kožným infekciám alebo tráviacim ťažkostiam.

Aby ste predišli problémom s premnoženými mikroorganizmami, je nevyhnutné sa o bazén pravidelne starať. Najrozšírenejšou metódou dezinfekcie bazénovej vody je použitie chemických prípravkov na báze chlóru, ktoré však môžu u citlivých osôb vyvolať podráždenie kože, slizníc a očí. Pri nesprávnom dávkovaní týchto látok môže dokonca dôjsť aj k zmene farby bazéna alebo k poškodeniu jeho kovových častí. A to nechce asi nik, však?

Práve preto sú v dnešnej dobe také obľúbené bezchlórové metódy starostlivosti o bazénovú vodu, medzi ktoré patrí napríklad využitie ionizátora. Vďaka nemu si vystačíte len s minimálnym množstvom doplnkových prípravkov a bazénová voda bude obsahovať až o deväťdesiatpäť percent menej chlóru ako v prípade chemického ošetrovania.

Ionizátory si s mikroorganizmami poradia rýchlo, efektívne a ekologicky

V ionizačnej cele prístroja sa nachádzajú dve elektródy zo špeciálnej zliatiny striebra, medi a prípadne aj zinku. Keď medzi nimi prechádza elektrický prúd nízkeho napätia, začnú sa do vody uvoľňovať kladne nabité ióny týchto kovov. Kým meď je efektívnym činidlom najmä v boji proti riasam, ióny striebra spoľahlivo zabraňujú ďalšiemu množeniu baktérií tým, že narúšajú ich DNA, bunkovú stenu aj dýchací reťazec. Ióny zinku zas zmäkčujú vodu v bazéne a pomáhajú tak predchádzať vzniku kalov a usadzovaniu mikroorganizmov na stenách bazéna. Bonus? Ionizátor sa postará aj o to, aby sa všetky plávajúce nečistoty zhlukli do vločiek, s ktorými si potom rýchlo poradí filtračný systém. Ľahko ho napojíte na existujúcu bazénovú technológiu a rovnako tak jednoduché je aj jeho každodenné používanie. V rámci doplnkovej výbavy si k nemu môžete zaobstarať aj zariadenie na automatickú kontrolu pH alebo Wi-Fi modul, ktorý vám umožní ovládanie celého systému cez mobilnú aplikáciu.

Ako zlikvidovať riasy v bazéne?

Ak ste starostlivosť o bazénovú vodu podcenili a riasy aj baktérie sa v nej už premnožili, musíte ihneď začať s dôkladnou mechanickou očistou stien a dna bazéna. Použite kefu a bazénový vysávač, väčšie nečistoty vyzbierajte sieťkou s teleskopickým držadlom, ľahko s ňou dosiahnete na akékoľvek miesto v bazéne. Keďže riasam sa najlepšie darí vo vode s vyšším pH, mali by ste upraviť pH vody na optimálnu hodnotu 6,8-7,4. Potom už môžete zapnúť ionizátor a v prípade silného znečistenia pridať aj dezinfekčný prípravok. Nakoniec môžete použiť vločkovač, ktorý ionizátoru pomôže spojiť mŕtve riasy do malých vločiek. Tie ľahko zlikviduje bazénový vysávač alebo filtračný systém.

Ionizácia vody: Moderný spôsob starostlivosti o váš bazén

Využite najnovšie technológie údržby bazénovej vody a presvedčte sa o výhodách ionizátora, ktorý sa za vás postará o každodenný boj s nežiaducimi mikroorganizmami. Jeho najväčšia výhoda? Výrazne znížite množstvo chlóru v bazénovej vode, čím uľavíte pokožke aj životnému prostrediu.

Späť

Na zlepšenie našich služieb používáme cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.