Eliminácia rizík pri prevádzke bazéna: Viete, na čo si treba dať pozor?

7. 11. 2018

Eliminácia rizík pri prevádzke bazéna: Viete, na čo si treba dať pozor?

Bazén prináša more radostí, no aj povinností. Jednou z tých najdôležitejších je bezpečnosť. Je to práve spoľahlivosť, ktorá hrá podstatnú úlohu pri vodných radovánkach. Náš bazén by mal byť bezpečný pre nás a našich blízkych v každom smere. Na čo si teda dať pozor a prečo?

Aké sú ďalšie riziká okrem utopenia?

Keď sa povie bezpečnosť vonkajších bazénov, väčšine ľudí napadne predovšetkým riziko spočívajúce v hrozbe utopenia. Rizík existuje však oveľa viac. Nielen deti, ale aj zvieratá môžu do bazéna spadnúť a zraniť sa. A to ani nemusí byť napustený.

Eliminacia rizik při výstavbě bazénu ALBIXON

Aké sú teda ďalšie dôležité riziká? V sezóne, kedy je bazén napustený, obsahuje obrovské množstvo vody. Jej prípadný únik môže v niektorých prípadoch spôsobiť škodu porovnateľnú s malou povodňou. Potenciálnym problémom môže byť aj blízkosť bazéna k stavbám ako garáže, kôlne, strojovne alebo iné miesta na záhrade, ktoré by zaplavenie bazénom mohlo značne poškodiť.

Čo teda môžeme urobiť preto, aby nás bazén neprekvapil v negatívnom smere? Dôležité je myslieť dopredu a staviť na preventívne opatrenia už počas realizácie bazénu.

Kedy by deti nemali chodiť do bazéna?

Pri bazéne by sme nemali nechať deti ani na chvíľu osamote. Je dôležité, aby ste zabránili všetkým situáciám, ktoré by mohli mať za následok nehodu. Deti by do bazéna nemali chodiť ani vtedy, ak trpia respiračnými chorobami, horúčkou, kožným ochorením alebo otvorenými rankami, ktorými sa môžu dostať do tela škodlivé mikroorganizmy, žijúce vo vode. Ako prevenciu môžete využiť aj bezchlórovú úpravu vody.

Nepodceňujte bezpečnosť v okolí bazéna

Ak vlastníte bazén, mali by ste si vybrať také povrchy, ktoré zabraňujú pošmyknutiu a pádu do bazéna. Ohradenie a zabezpečenie pred pádom do vody či do vypusteného bazéna by malo byť samozrejmosťou. V tme sa totiž riziko pádu do bazéna ešte zvyšuje, najmä ak je zapustený do zeme a nikde okolo nie je ohrádka, ani bezpečnostné zábradlie. Bazén by mal byť za každých okolností vybavený aspoň ochrannou fóliou alebo lamelovým prekrytím hladiny. Súčasťou bazénu by mali byť tiež schodíky pre bezpečný vstup i vystupovanie a držiaky pre výstup.

Späť

Na zlepšenie našich služieb používáme cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.