Dezinfekcia bazénovej vody

6. 9. 2018

Dezinfekcia bazénovej vody

Baktérie, sinice, vírusy, riasy a iné škodlivé organizmy môžu pri väčšej koncentrácii spôsobiť nepríjemné ochorenia, rôzne ekzémy a alergie. Aby sme zabránili ich výskytu, je nutné vodu v bazéne z času na čas vydezinfikovať.

Ako na to?

Najúčinnejšou metódou dezinfekcie bazénovej vody je použitie ultrafialového žiarenia. Táto metóda sa väčšinou používa pri bazénoch menších rozmerov s menším objemom vody, a navyše nezaručuje, že voda nebude znovu infikovaná. Avšak, výhodou tejto metódy je, že dezinfekcia UV žiarením neovplyvňuje vzhľad ani chuť vody a vôbec ju necítiť. Nezaobídeme sa však pri nej bez chemických preparátov. Ide najmä o chlórové, kyslíkové, halogénové preparáry a oligodynamické prostriedky.

Dezinfekcia bazenovej vody dle Albixon
Chlórové preparáty sú mimoriadne účinné

Tieto prostriedky sú založené na účinkoch chlóru a jeho zlúčenín a sú veľmi účinné v boji proti riasam, baktériám a ďalším mikroorganizmom. Množstvo chlóru v bazénovej vode by sa malo pohybovať v rozmedzí od 0,3 - 0,6 mg / l. Ak by sa vám podarilo zvýšiť obsah chlóru vo vode nad prijateľnú úroveň, možno ho ľahko znížiť prípravkom na zníženie hladiny chlóru, žiaden strach, nejde o žiaden nevyriešiteľný problém.Prípravky na báze chlóru nájdete najčastejšie vo forme tabliet či granúl, ktoré sa vkladajú do plávajúcich košíkov, skimmera alebo do dávkovača v úpravovni vody.

Kyslíková chémia je tiež bezpečná

Vodu v bazéne je možné upravovať tiež kyslíkovou chémiou. Ide o prostriedky na báze aktívneho kyslíka, najčastejšie je to peroxid vodíka. Na rozdiel od chlóru nespôsobuje táto metóda žiaden zápach a pri kúpaní nehrozí podráždenie kože ani prípadné pálenie očí. Spoľahlivo sa ňou zlikvidujú riasy, baktérie, vírusy i sinice. Nesie tiež v sebe stopové množstvo striebra, ktoré prispieva k dlhodobejšiemu pôsobeniu. Oligodynamické účinky kyslíkovej chémie nežiadúce organizmy zabíjajú, no je cenovo náročnejšia ako chlórové preparáty. Chystáte sa na dezinfekciu bazéna? Poraďte sa s bazénovými odborníkmi, ktorí vám presne poradia, ako používať jednotlivé prípravky a ako najlepšie pri dezinfekcii postupovať. Kontaktujte nás.

Späť

Na zlepšenie našich služieb používáme cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.