Na čo si dať pozor pri zazimovaní bazéna

24. 9. 2018

Na čo si dať pozor pri zazimovaní bazéna

Ak plánujete zazimovanie bazéna, určite sa vám zíde kompletný návod. V tomto článku nájdete súhrn praktických rád a tipov, ako správne zabezpečiť bazén na zimu.

Prvým krokom je kontrola, či po zazimovaní nezostala voda v žiadnej bazénovej technológii. Ide najmä o čerpadlo, filtračnú nádobu a potrubie. Takisto je vhodné rozpojiť všetky ventily, a to predovšetkým v prípade, ak sa nachádza na dráhe potrubia odvodňovací odtok. Uvoľnenie šróbov a skrutkovacích záslepiek počas zimy platí potom aj u tých ventilov, ktoré sú určené pre odvodnenie nefunkčných miest.

Zazimování bazénu
Dbajte na bazénovú techniku

Počas celej zimy je tiež nutné neustále udržiavať hladinu vody pod úrovňou všetkých doplnkov a technológií. Dbáme najmä na trysky, skimmery či protiprúdy. Udržiavať hladinu musíte aj vtedy, keď dôjde k jej zvýšeniu kvôli dažďu či snehu. Aj v týchto prípadoch je nutné vodu odčerpať, napríklad pomocou ponorného čerpadla.

Ak je súčasťou bazéna zariadenie k bezchlórovej úprave vody (UV lampa, dezinfekčný ionizátor či zariadenie na údržbu vody pomocou morskej soli), aj toto príslušenstvo je potrebné zazimovať. Nezabudnite demontovať aj riadiace jednotky týchto doplnkov a uložte ich do sucha a tepla.

Kolektory prefúknite a odvodnite

Tiež odporúčame zazimovať solárne plastové absorbéry (kolektory) ešte pred zazimovaním samotného bazéna. Ako? Nie je to nič zložité. Na každej zostave je umiestnená jedna alebo viac odvodňovacích zátok, ktoré je nutné odskrutkovať a nechať odkvapkať. Keď sú suché, môžete ich vrátiť naspäť.

U malospádových striech je potrebné kolektory nadvihnúť. Ak máte zložitejšie uchytené panely, bude potrebné kolektory prefúknuť vzduchovačom, ktorý zaručí ich stopercentné odvodnenie a vysušenie. Tiež nezabudnite vypnúť automatiku solárneho ohrevu príslušným ističom.

Späť

Na zlepšenie našich služieb používáme cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.