Ako zistiť tvrdosť vody v bazéne?

31. 7. 2018

Ako zistiť tvrdosť vody v bazéne?

Čo si budeme nahovárať, tvrdosť vody je jeden z podstatných faktorov, ktorý ovplyvňuje kvalitu vody v bazéne. Ako sa meria a čo robiť, keď požadované výsledky nie sú v norme?

Voda sa delí do troch pásiem (zásaditá, v norme, kyslá) a je niekoľko spôsobov, ako ju udržiavať kvalitnú a s vyhovujúcou tvrdosťou. Čo tvrdosť vody vlastne znamená? Je to obsah rozpustených minerálov vo vode. Pri bežnej vode hovoríme najčastejšie o oxide horečnatom a oxide vápenatom. V prípade bazénovej vody je to najčastejšie vyzrážaný uhličitan, ióny železa, síran vápenatý a mangán. Viete, prečo je udržiavanie tvrdosti v norme dôležité? Je mimoriadne podstatná pri tvorbe vodného kameňa a hromadiacich sa nečistotách v bazéne .

Ako zistiť tvrdosť vody v bazéne?
Príliš tvrdá voda špiní bazén

Ak je tvrdosť vody vychýlená z normy smerom nahor, začne voda vylučovať vápenaté a horečnaté soli. Tie sa začnú hromadiť a v bazéne sa to začne hemžiť vírusmi, riasami a baktériami. Asi nie je potrebné vysvetľovať, že kúpanie v takejto znečistenej vode dráždi oči či pokožku a vyvoláva alergické reakcie. To je zdravotné hľadisko, ďalšie problémy nastávajú s tvorbou vodného kameňa, ktorý má za následok usadzovanie plaku na stenách bazéna. Nielen, že je to nevzhľadné, ale na plak sa tiež časom nabaľujú nečistoty. Bežným javom je, že vodný kameň sa nahromadí v potrubnom systéme a technickom zázemí, čo vážne ohrozuje správny chod bazénu. Pri tvrdej vode často dochádza aj k zakaleniu vody, ktorá tak stráca svoju prirodzenú farbu. Zvýšená tvrdosť vody sa najčastejšie týka bazénov, ktoré sú dopúšťané vodou z vrtu alebo studne.

Aká voda je tvrdá?

Tvrdosť vody sa udáva v nemeckých stupňoch. Jeden nemecký stupeň sa rovná desiatim miligramom oxidu vápenatého (1 ° N = 10 mg CaO) v litri vody. Podľa tohto vzorca sa potom tvrdosť vody radí do štyroch kategórií:

0 - 8 ° N = mäkká voda
8 - 18 ° N = stredne tvrdá voda
18 - 30 ° N = tvrdá voda
Nad 30 ° N = veľmi tvrdá voda

A aká je ideálna tvrdosť vody v bazéne? Za takú sa považuje stredne tvrdá voda, v rozmedzí od 8 do 18 ° N.

Ako zmeráte tvrdosť vody?

Na meranie tvrdosti vody sa najčastejšie používajú tri metódy. Prvá metóda je meranie pomocou kvapkového testera. Ak si kúpite súpravu na meranie, súčasťou bude aj plastová banka s krytom, stupnice a fľaštička špeciálneho tekutého činidla. Postup je jednoduchý. Do banky naberiete vodu z bazéna, nakvapkáte doň niekoľko kvapiek priloženého činidla a banku viečkom uzavriete. Zmes pretrepete a o chvíľu porovnáte výsledné hodnoty. Tento test je jednoduchý a cenovo veľmi prijateľný. Tekuté činidlo vám vydrží sto meraní, takže nebudete musieť o pár dní kupovať novú súpravu.

Tvrdosť vody môžete zistiť aj testovacími prúžkami. Tie potom namočíte do vody, počkáte minútu na výsledok a porovnáte so stupnicou.

Cenovo náročnejší, ale mimoriadne presný, je akreditovaný rozbor vody. Ako prebieha? Obrátite sa na laboratórium a to pošle pre vzorky vašej vody svojho pracovníka. Po odbere putujú priamo pod mikroskop a vy ste s výsledkami oboznámení v najbližších dňoch. Pri tomto teste si môžete nechať zmerať aj hodnoty konkrétnych zložiek vody – pH, chlóru, medi... A budete mať dokonalý prehľad o stave vody vo vašom bazéne.

Ako tvrdosť znížite?

Stačí kúpiť regulátor alebo stabilizátor tvrdosti vody či odstraňovač kovov z bazéna a ten nasypať podľa inštrukcií do vody. Ľahké, čo poviete? Tým to však nekončí, tvrdosť vody je potrebné pravidelne merať a kontrolovať, kým voda nezmäkne. Spomínané prípravky zoženiete v každom obchode s bazénovou technikou, prostredníctvom e-shopov i v lepšie zásobených drogériách.

Na správnu tvrdosť vody je najlepšia prevencia

Máte tvrdú vodu? Nevešajte hlavu, tvrdosť vody je ľahko kontrolovateľný a likvidovateľný problém. Stačí ju len pravidelne merať a včas reagovať na odchýlky. Nenechajte si bazén zničiť príliš tvrdou vodou a kontrolujte stav vody, aby sa v nej nehromadili nečistoty alebo vodný kameň! Odborníci z ALBIXON vám radi a ochotne poradia.

Späť

Na zlepšenie našich služieb používáme cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.