pH vody v bazéne a meranie pH metrom

17. 8. 2018

pH vody v bazéne a meranie pH metrom

Každý túži po bezproblémovom kúpaní. O tom, či je voda v bazéne kvalitná, rozhoduje viacero faktorov. Jedným z meradiel, ako posudzovať kvalitu vody, je hodnota pH. Aká úroveň pH je ideálna, akým spôsobom ju merať a udržiavať a čo robiť, keď nastanú problémy?

Kúpili ste si bazén, nadšene ste sa začali kúpať, no po pár dňoch vám šantenie či plávanie začalo spôsobovať dráždenie očí a pokožky, voda zmenila farbu a začala zapáchať? Jedným z najpravdepodobnejších dôvodov je nevyhovujúce pH vody, ktoré určuje zásaditosť a kyslosť vody. Pre zdravé kúpanie je potrebné, aby voda nebola ani kyslá ani zásaditá, skrátka aby bola „akurát“.

Ako zistiť ph vody v bazéne?
Aká hodnota pH vody je ideálna?

pH vody v bazéne by vždy malo byť v rozpätí 7,0 až 7,4. Pri takýchto hodnotách sa môžete bez obáv kúpať a vychutnávať si všetky benefity záhradného bazéna.

Čo sa stane, keď je pH vody príliš nízke?

Ak sa hodnota pH pohybuje pod úrovňou 7, hovoríme o vode zásaditej. Ak sa v bazéne dlhodobo vyskytuje zásaditá voda, dochádza k únave plastových materiálov a farby postupne začnú blednúť. Ak sa pri meraní dostanete k hodnote na alebo pod 6,5, je to znak toho, že sa vo vode vyskytuje viazaný chlór. Ten obvykle vzniká pri kontakte chlóru s ľudským potom, opaľovacími krémami, kozmetickými prípravkami, ale aj s močom. Práve on je zodpovedný za charakteristický zápach vody a kúpanie už nie je príjemné, pretože voda dráždi oči a pokožku. „Vďaka“ viazanému chlóru sa rozmáhajú aj riasy, ktoré môžu vyvolávať alergické reakcie. Keď sa pri meraní pH vody dostanete pod úroveň 6,0, začína dochádzať ku korózii kovových častí bazéna. V ohrození sú najmä schodíky a mechanizmus bazéna. Aby ste nemuseli riešiť následky tejto situácie, mali by ste pH vášho bazéna čo najskôr vrátiť do normy. Škody by mohli byť finančne náročné.

Čo spôsobí vysoké pH v bazéne?

Ak sa hodnota pH vody nachádza nad 7,5, hovoríme o kyslej vode. Takáto voda stráca dezinfekčné účinky a dráždi oči a pokožku. Ak nameriate pH vody nad 8, dochádza k vylučovaniu solí a vápnika, voda sa začne zakaľovať a vznikajúci vodný kameň poškodiť technické zariadenie bazénu.

Ako najlepšie kontrolovať pH vody v bazéne?

Najskôr je potrebné zaobstarať si pH meter – pH tester alebo pH merač. Testery sa delia na tabletové, kvapkové a elektronické. Do poslednej kategórie spadajú aj pH metre digitálne.

Tabletový tester sa používa jednoducho: 30 centimetrov od kraja bazéna, 30 centimetrov pod hladinou, do banky testera po risku naberiete vodu z bazéna. Najlepšie neskoro večer alebo skoro ráno. Do komory pridáte DPD tabletku na meranie pH, nasadíte krytku, párkrát zatrasiete a počkáte, kým sa tableta zmieša s vodou a porovnáte výsledné hodnoty. Jeho najväčšou výhodou je nízka cena, avšak, manipulácia a odoberanie vody nepatrí medzi najjednoduchšie spôsoby.

Kvapkový pH meter vám vydrží dlhšiu dobu

Metóda je podobná ako pri tabletovom testeri – do odbernej misky naberiete bazénovú vodu, pridáte päť kvapiek pH činidla, uzavriete, pretrepete a počkáte na výsledok. Pri vonkajšom bazéne je odporúčané testovať počas slnečného počasia. Jeho najväčšími výhodami je jednoduchosť a trvácnosť – vydrží vám až stodvadsať meraní.

Elektronické testery a digitálne pH metre merajú ľahko a rýchlo

Najjednoduchším spôsobom, ako zmerať pH vo vode, je pomocou elektronického či digitálneho testera. Ako na to? Vidlicu testera stačí vložiť do vody a miešať. Keď zariadenie pípne, odčítate hodnotu. Plusom tiež je, že oproti tabletovým či kvapkovým testerom tieto pH metre merajú ďaleko presnejšie a dokážu zmerať naozaj všetko – aj hodnotu pH vášho moču. Nezabudnite, že pri elektronických i digitálnych meračoch je pred prvým použitím potreba kalibrácie pH metra.

Ako často kontrolovať pH vody?

Odporúča sa merať pH vody dvakrát týždenne, no ak vám pravidelne vychádzajú správne hodnoty, stačí vám merať raz týždenne. Ak je horúco alebo máte vo vode špinu, mali by ste merať pH raz denne. Ak vám vychádzajú opakovane odchýlky pH, je potrebné použiť bazénovú chémiu a kontrolovať hodnoty v bazéne každý deň.

Ako vyčistiť bazén?

Čo robiť, keď namerané hodnoty pH nezodpovedajú požadovaným výsledkom? Je podstatné, či sú hodnoty príliš vysoké alebo naopak, nízke. Ak je voda vo vašom bazéne zásaditá, je potrebné kúpiť bazénovú chémiu na zvýšenie pH. Ak je v bazéne naopak kyslé prostredie, pomôže vám prípravok na zníženie kyslosti vody. Chémia na oba typy problémov je bežne dostupná, zaobstaráte si ju v špecializovaných obchodoch a bazénových servisoch, v každom obchode pre domácich kutilov alebo prostredníctvom internetových predajní. Pri aplikácii bazénovej chémie postupujte podľa návodu a nezabudnite na pravidelnú kontrolu pH vo vode. Ak budú hodnoty v norme, nič vám nebráni kúpať sa toľko, koľko sa vám zachce! Potrebujete ohľadom chémie poradiť? Obráťte sa na špecialistov od ALBIXON.

Späť

Na zlepšenie našich služieb používáme cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.