Ako vyčistiť bazén

6. 6. 2017

Ako vyčistiť bazén

Pri starostlivosti o bazén postupujte ako profesionáli

Väčšina predajcov zamestnáva technických pracovníkov, ktorí sa odborne dokážu postarať o montáž bazéna, jeho zastrešenie, čistenie či zazimovanie. Ak si na to netrúfame sami, určite ich pomoc oceníme, rovnako ako aj odborné rady či tipy na bazénové príslušenstvo alebo technológie, vďaka ktorým bude kúpanie v bazéne luxusným zážitkom. Kto však nemá záujem si dvakrát ročne pozývať do domu technikov, o pravidelnú údržbu bazéna sa môže postarať aj sám. Aby váš bazén fungoval bez problémov a voda bola čistá a lákavá, na jeho príprave na sezónu si dajte záležať. Odštartovať práce na údržbe bazéna je nutné už vtedy, keď teplota vody v bazéne dosiahne 10 stupňov Celzia, čo je ideálna hodnota pre množenie rias či mikroorganizmov. V prvom rade si pripravte bazénovú technológiu, ktorá počas zimy odpočívala. Ide predovšetkým o čerpadlá, UV lampy, ionizáciu, ventily a podobne. Na hladine odpustenej bazénovej vody by sa vám mali vznášať iba dilatačné plaváky. Tie treba z bazéna vybrať a pomocou sieťky povyberať nečistoty. Počas odpočívania bazéna tam môže byť skutočne veľa listov alebo vetvičiek. Po uzavretí všetkých ventilov môžete začať vodu do bazéna napúšťať.

Do novej sezóny s čistou vodou

Keď je voda v bazéne dopustená, môžete k bazénu primontovať čerpadlá a ostatné technológie, pozorne však skontrolujte tesnosť spojov. Až vtedy budú ventily pripravené na otvorenie. Následne môžete spustiť aj chod čerpadiel. Aby bola voda vo vašom bazéne vždy čistá, nezabúdajte poctivo sledovať hodnoty pH (7 – 7,4) a chlóru (0,1 - 0,6). Najlepšie je meranie uskutočňovať po rannom prefiltrovaní vody. Pracujte vždy s odporúčanými chemickými prípravkami a aplikujte ich do vody podľa návodu. Dajte si pozor, aby ste vodu neprechlórovali, inak by mohlo dôjsť k zmene farby bazénovej fólie či ku korózii bazéna. Podľa odporúčaní výrobcu postupujte aj v prípade čistenia vody UV lampou, ionizátorom alebo soľou. Nezľaknite sa, ak voda získa po dopustení bazéna po zime kalnejšiu farbu, ide len o reakciu s chemickými prostriedkami a ostatnými technológiami. Miesto toho, aby ste zvýšili dávku chemických prípravkov, odporúčame vám radšej predĺžiť filtračný proces a potom filtračné médium prepláchnuť. Pokiaľ sa budete riadiť našimi radami, môžete sa celé leto tešiť z bezchybného chodu bazéna a priezračne čistej vody, ktorú vám budú závidieť aj vaši susedia.

Späť

Na zlepšenie našich služieb používáme cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.