Ako vybrať bazénové čerpadlo a ako predĺžiť jeho životnosť?

15. 2. 2019

Ako vybrať bazénové čerpadlo a ako predĺžiť jeho životnosť?

Bazénové čerpadlo poháňa vodu v potrubnom systéme bazéna, na jej prefiltrovanie zas slúži filtračná nádoba s pieskom. Spolu tvoria bazénovú filtráciu, ktorá sa stará o to, aby bola voda po celú sezónu čo najčistejšia. A to je zbožné prianie všetkých majiteľov bazénov, súhlasíte?

Máme pre vás niekoľko užitočných rád, ktoré vám s výberom najvhodnejšieho čerpadla pomôžu.

Čerpadlo je srdcom každého správneho fungovania bazénu

1. Dôvod obstarania nového čerpadla

V prípade, že kupujete nové čerpadlo ako náhradu za staré, je najlepšie siahnuť po rovnakom modeli - teda od rovnakého výrobcu a s rovnakým výkonom. Čerpadlá existujú v rôznych rozmeroch a prevedeniach, no ak stavíte na rovnaký typ, máte istotu, že výmena bude bezproblémová. Chcete čerpadlo vymeniť za iný typ? Stačí, ak si si zo štítku zistíte výkon čerpadla a budete sa ním riadiť pri výbere nového. Počítajte však s tým, že kvôli rozdielnym pripájacím rozmerom budete musieť upraviť potrubie. Ak staviate nový bazén, je potrebné spočítať potrebný výkon s ohľadom na dĺžku rúrok, veľkosť bazéna aj chémiu, ktorú plánujete použiť.

Ako zistiť typ čerpadla: Všetky dôležité informácie nájdete na štítku nachádzajúcom sa na svorkovnici čerpadla.

2. Potrebný výkon čerpadla

Najdôležitejším parametrom čerpadla je výkon v m³ za hodinu v závislosti od objemu bazéna. Výkon by mal byť prinajmenšom taký, aby čerpadlo zvládlo objem vody prefiltrovať najmenej raz za päť hodín.

Ako zistiť potrebnú výkonnosť čerpadla: Výkon čerpadla sa odvíja od toho, či ho kupujete pre vonkajší nezastrešený alebo zastrešený bazén, prípadne pre vnútorný bazén. Objem vonkajšieho bazéna v m³ vydeľte číslom 3. Výsledná hodnota vyjadruje potrebný výkon čerpadla. Objem v m³ vnútorného alebo zastrešeného bazéna sa delí číslom 4. Výsledok zodpovedá požadovanému výkonu čerpadla.

Tvar bazénu Vzorec pre spočítanie objemu
Kruhový bazén pí × polomer na druhú × výška = celkový objem
Oválny bazén dĺžka × šírka × priemerná hĺbka = celkový objem
Obdĺžnikový bazén dĺžka × šírka × priemerná hĺbka = celkový objem

3. Dĺžka potrubia

Výber bazénového čerpadla ovplyvňuje aj dĺžka potrubia. Pre klasické bazény s filtráciou a čerpadlom umiestneným do 10 metrov môžete použiť čerpadlo s výkonom, ktorý udáva výrobca. Výkon výrobcovia väčšinou uvádzajú pri protitlaku 8-10 metrov vodného stĺpca, takže osadenie čerpadla je možné aj pod úrovňou bazéna.

4. Typ chémie

Bazénové čerpadlá sa vyrábajú tak, aby odolali všetkým typom bazénovej chémie. Pozor, medzi bazénovým čerpadlom na slanú a sladkú vodu je však rozdiel. Aký?

Správna cirkulácia je pre kvalitu vody najdôležitejšia

Čerpadlá na slanú vodu majú všetky časti, ktoré prídu do styku s vodou, vyrobené z ocele triedy AISI 316 alebo vyššej. Na výrobu „sladkovodných“ čerpadiel sa používa oceľ IASI 304. Hoci ide len o malý rozdiel, vplyv na životnosť čerpadla je značný. Ak by ste použili čerpadlo na sladkú vodu do vody slanej, znížite jeho životnosť na 2 roky, dôjde k zničeniu hriadeľa a čerpadlo začne pretekať. Toto poškodenie je nezvratné a vám nezostane nič iné ako jeho výmena. Náklady na opravu sa obvykle rovnajú prostriedkom vynaloženým na kúpu nového výrobku. Výhodou čerpadla na slanú vodu je, že ho môžete bez obáv použiť aj do vody sladkej. Ak staviate nový bazén a nie ste stopercentne rozhodnutí, či zvolíte slanú alebo sladkú vodu, odporúčame nákup čerpadla pre slanú vodu. Finančný rozdiel nie je markantný.

5. Ďalšie dôležité parametre

Okrem vyššie uvedených informácií sa na informačnom štítku môžete stretnúť s týmito hodnotami: maximálny prietok čerpadla - je udávaný v m³/ h, vyjadruje maximálny prietok vody pri nulovej výške a nulovom odpore (nezapojené čerpadlo), maximálna výtlačná výška - označuje, ako vysoko je schopné čerpadlo vodu vyčerpať. Myslite na to, že čím vyššie je voda čerpaná, tým nižší je jej prietok. V maximálnej výške je prietok takmer nulový, príkon - uvádza hodnotu spotreby elektrickej energie v kW, ľahko si vďaka nej spočítate, koľko vás vyjde prevádzka, pripojenie čerpadla - pre súkromné bazény sú typické tieto pripojenia: d32 a D38 mm vhodné pre napojenie na bazénovú hadicu, d50 a d63 mm pre prilepenie na PVC potrubie, priemer d32 a D38 mm sa hodí pre čerpadlá nižšieho výkonu, výkonnejšie čerpadlá využívajú na pripojenie na PVC potrubie priemer d50 a 63 mm, napätie - napätie elektrickej siete môže byť buď 230 V, alebo 400 V, maximálna teplota vody - hodnota určuje, akú teplú vodu môže čerpadlo čerpať bez toho, aby došlo k jeho poškodeniu.

Ako predĺžiť životnosť čerpadla?

Mali by ste sa vyvarovať najmä dvom problémom: celkovému ponoreniu /zatopeniu / a čerpaniu bez vody.

Správne fungovanie bazénového čerpadla vám ušetrí veľa starostí

Zatopenie vodou: väčšina čerpadiel sa nesmie používať pod vodou. Akonáhle dôjde k zatopeniu motorovej časti, môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu.

Čerpanie bez vody: z hľadiska konštrukčného prevedenia sú čerpadlá vyrobené tak, že niektoré ich časti vyžadujú chladenie prúdiacou vodou. V prípade, že by neboli chladené, hrozí ich prehriatie, zdeformovanie a následný vznik netesností medzi čerpadlovou a motorovou časťou.

Venujte výberu čerpadla dostatočný čas. Len čerpadlo so zodpovedajúcimi parametrami bude správne fungovať a voda bude vždy v dostatočnej „kúpacej“ kvalite.

Späť

Na zlepšenie našich služieb používáme cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.