Často kladené otázky

Kam umiestniť protiprúd?

Dýza protiprúdu je situovaná v osi steny bazénu. Do šachty, ktorá je vybudovaná pri stene bazénu, sa umiestni čerpadlo protiprúdu. Táto šachta by nemala byť vo vzdialenosti väčšej ako 2 metre od bazénu.

Aká veľká je šachta na protiprúd?

Ak sa rozhodnete vybudovať šachtu iba na protiprúd, je nevyhnutné zachovať minimálne tieto rozmery: 120 x 80 x 60 (dĺžka x šírka x hĺbka). Prípadne sa protiprúd môže umiestniť do šachty s ostatnou bazénovou technológiou.

Aká veľká je šachta na technológiu? Dá sa do nej umiestniť protiprúd?

Dá sa vybudovať šachta, v ktorej bude umiestnený nielen protiprúd, ale aj ostatná nevyhnutná technológia. Táto šachta sa vymuruje s rozmermi 150 x 120 x 120 (dĺžka x šírka x hĺbka), prípadne ju možno kúpiť. Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu šachty, dodáme vám kruhovú šachtu s priemerom 150 cm, do ktorej môžete bez problémov umiestniť všetku technológiu vrátane protiprúdu. Ak si protiprúd neželáte, bude vám stačiť kúpiť si šachtu s priemerom 120 cm.

V akej vzdialenosti od bazénu musí byť filtrácia?

Filtráciu (a technológiu všeobecne) umiestnite minimálne 50 cm od bazénu. Maximálna vzdialenosť je 8-10 metrov. Filtráciu môžete umiestniť v šachte alebo napríklad v záhradnom domčeku, pivnici, prípadne v garáži. Podmienkou je však suché miesto.

Ako funguje skimmer a čo to vlastne je?

Skimmer je prístroj, ktorý zamedzuje vniknutiu hrubých nečistôt, ako je lístie a pod., do filtračného okruhu. Ďalej potom odvádza bazénovú vodu do filtračného okruhu, kde sa voda čistí.

Dá sa do bazénu nainštalovať osvetlenie? Ak áno, aké?

Pri bazénoch, ktoré sú vyrobené z materiálu Albistone, môžeme použiť dva druhy bazénových reflektorov. Halogénové bazénové reflektory so žiarovkou 12 V/100 W alebo reflektory LED. Pri fóliových bazénoch sa používajú svetlá 300 W s príslušným transformátorom.

Čo znamená bezchlórová úprava vody?

V súčasnosti je na trhu nespočetné množstvo zariadení na tzv. bezchlórovú úpravu vody. Na rozlíšenie sú tu tri základné kategórie: dezinfekčné ionizátory, UV lampy a zariadenia na úpravu vody morskou soľou. Tieto produkty si v skratke priblížime. Dezinfekčný ionizátor je prístroj, ktorý na úpravu vody v bazéne využíva metódu založenú na riadenej ionizácii. Riadená ionizácia funguje na princípe elektrolýzy, tzn. fyzikálno-chemického javu, pri ktorom elektrický prúd prechádza medzi dvoma elektródami. UV lampy používajú na úpravu bazénovej vody ultrafialové žiarenie, ktoré má baktericídny efekt. Oceanic (alebo obdobné zariadenie) funguje na tzv. SWC princípe (Saline Water Chlorination). Ide o jeden z najšetrnejších spôsobov sanitácie bazénovej vody. Tento proces využíva tri nasledujúce zložky: voda + soľ + elektrická energia. Všetky spomenuté zariadenia sa inštalujú do filtračného okruhu medzi čerpadlo a filtračnú nádobu .

Ako zistím, aká výkonná filtrácia je vhodná pre môj bazén?

Pre výpočet výkonu filtrácie sa dá všeobecne použiť nasledujúci vzorec: objem bazénu (v m³) deleno 7. Zakaždým treba prihliadnuť aj k doplnkovým faktorom, ako je napríklad vzdialenosť od bazénu. Odporúčame vždy sa poradiť s našimi obchodnými zástupcami alebo servisnými technikmi.

Vyrábate aj iné tvary bazénov ako kruh, ovál alebo obdĺžnik?

tvary Áno, vyrábame. Naša vlastná výrobná technológia nám umožňuje ponúknuť zákazníkom okrem spomenutých základných tvarov aj menej bežné vyhotovenia, napríklad tvar osmičky alebo obličky. Netradičný vzhľad možno tiež docieliť umiestnením bazénových schodov mimo priestoru bazénu – tzv. schody v lagúne.

 

Aké hlboké sú bazény?

Pri nami vyrábaných bazénoch si zákazníci môžu zvoliť štandardnú hĺbku 1,2 metra alebo 1,5 metra. V tomto rozpätí si zákazník môže vybrať hĺbku podľa svojho želania .

Ako často je potrebné meniť vodu v bazéne?

Bazénová voda sa obmieňa podľa aktuálnej potreby. Ak však máte dobre nastavenú bazénovú technológiu, vodu v bazéne v priebehu roka de facto vôbec nie je potrebné meniť. Bazénová voda sa behom roka spravidla iba dopĺňa.

Koľko ma bude stáť chémia na ročnú prevádzku bazénu?

Kvalitu bazénovej vody ovplyvňuje viac rôznych faktorov, množstvo použitej chémie je teda úplne individuálne. Odhadom však miniete za spotrebované množstvo chémie v nezastrešenom vonkajšom bazéne priemerne 120 až 200 €.

Ako mám pripraviť bazén na zimu?

Stručný opis: Bazénovú vodu vypustíte pod dýzy. Ak máte bazén so zabudovanými schodmi, je potrebné, aby ste vypustili bazénovú vodu pod 2. schod. Vodu vypusťte z potrubia, filtrácie a čerpadla. Čerpadlo je potrebné zazimovať. Do bazénovej vody musíte naliať zazimovací roztok, na hladinu umiestniť plaváky (prípadne PET fľaše alebo polystyrén), aby nedošlo k zamrznutiu vody. Vzhľadom na početnosť tejto otázky sme pre vás pripravili podrobný návod, ako postupovať pri zazimovaní.

Je potrebné bazén zatepľovať? Ako postupovať a čím?

Áno, je. Našim zákazníkom vždy odporúčame, aby bazén pred umiestnením do výkopu zateplili. Bazén sa zatepľuje z bokov a súčasne sa tepelne izoluje aj jeho dno. Na izoláciu dna sa používa extrudovaný polystyrén s hrúbkou 3-5 cm, na ktorý sa následne položí geotextília. Na boky sa využíva klasický polystyrén s hrúbkou 3-5 cm. Samozrejme je možné objednať si zateplenie bazénu priamo v našej spoločnosti.

Dajú sa zapustiť koľajnice zastrešenia do dlažby?

Áno, je to možné. Je však nevyhnutné zachovať na každej strane priestor na profil zastrešenia s veľkosťou 2-4 cm a pri výbere zvoliť priebežné koľajisko. Zapustenie koľajiska predsa len neodporúčame. Vždy je potrebné počítať s tým, že akonáhle koľajisko zapustíte, bude jeho čistenie náročnejšie a zároveň tiež môže dochádzať k problémom s plynulosťou pri manipulácii so zastrešením.

Vyrábate aj zastrešenie, ktoré je bez koľajníc?

Áno, vyrábame. V súčasnosti máme v ponuke dva modely zastrešení, ktoré vyrábame s tzv. bezkoľajnicovým posuvným systémom. Konkrétne sú to zastrešenia modelového radu Klasik No-line a modelový rad zastrešenia zastřešení Casablanca.

Z akého dôvodu sa pri čelách zastrešení zvyšujú spodné hrany?

Nedá sa dosiahnuť, aby terén bol stopercentne rovný a väčšina bazénov sa umiestňuje cca 3-5 cm nad terénom. Spodné hrany čiel sa teda zvyšujú na zaistenie plynulého prejazdu zastrešenia cez bazén. Aby sa zabránilo vniknutiu nečistôt a drobných zvierat do bazénu, na spodné hrany čiel je pripevnená krycia fólia.

Aké dvere mám zvoliť do zastrešenia, keď mám rebrík z nehrdzavejúcej ocele?

Ak máte bazénové schodíky (tzv. rebrík) z nehrdzavejúcej ocele, je účelné zvoliť dvere v čele zastrešenia. Do čela zastrešenia sa v tomto prípade umiestnia pántové dvere. Skutočnou výhodou týchto dvier je fakt, že nemajú spodný prah.

Ako je riešené tesnenie medzi modulmi?

Na utesnenie používame medzisegmentové tesniace prvky z PVC.

Z akého dôvodu nepoužívate na utesnenie kefky ako ostatné firmy?

Pre medzisegmentové utesnenie sme v minulosti používali tzv. kefkový systém. Samotná prax však ukázala, kefkový systém nie je dostatočne vhodný. Kefky sa totiž veľmi rýchlo zanášajú, často v nich uviaznu drobné kamienky a pri pohybe modulov dochádza následne k poškodeniu (poškrabaniu) výplne zastrešenia.

Koľko predĺžení koľajníc musím urobiť, aby som dosiahol na skimmer?

Dĺžka predĺžení koľajníc je stanovená dĺžkou modulov zastrešenia. Minimálna dĺžka je 220 cm. Ak je na strane, na ktorej sa zastrešenie zasúva, aj skimmer, tak je potrebné koľajisko predĺžiť o ďalších cca 30 cm (podľa veľkosti skimmeru). Celkové predĺženie koľajiska sa teda pohybuje okolo 250 cm.

Koľko váži čelo zastrešenia? Unesiem ho?

Pri výbere typu zastrešenia sa dá zvoliť variant s odnímateľným predným i zadným čelom. Ak sa teda rozhodnete pre túto možnosť, odporúčame nechať si zhotoviť delené čelá na jednoduchšiu manipuláciu. Pre priblíženie, 1 m2 plochy čela váži cca 4 kg. Pokiaľ sú v prednom čele umiestnené pántové dvere, potom je čelo vždy delené na 2 časti.

Aký materiál je použitý ako výplň zastrešenia?

Na výplň zastrešenia je najčastejšie používaný dutinkový (alebo komôrkový) polykarbonát. Súčasne je možné použiť aj polykarbonát kompaktný (alebo organické sklo, plexisklo).

Ktorý materiál je na výplň zastrešenia lepší? Dutinkový polykarbonát alebo plexisklo?

Dutinkový polykarbonát (ako už samotné pomenovanie napovedá) sa skladá z 2 panelov, medzi ktorými sa nachádzajú tzv. dutinky (komôrky). Práve vďaka týmto komôrkam má dutinkový polykarbonát výrazne lepšie tepelno-izolačné vlastnosti než plexisklo, ktoré sa skladá z jednoliateho panelu.

Akú farbu má polykarbonát?

Štandardne používame číry polykarbonát. Na prianie zákazníka dokážeme vyrobiť zastrešenie s použitím tónovaných polykarbonátov, a to v nasledujúcich odtieňoch: dymový (bronz), zelený, modrý alebo opál (mrazivý efekt).

Je zastrešenie zabezpečené proti vetru? Pokiaľ áno, ako?

Na jednotlivých moduloch sú vytvorené tzv. aretačné háčiky. Tieto háčiky sú následne uchytené priamo v koľajniciach a slúžia tak ako zabezpečenie proti nadvihnutiu modulov. Každý modul je ešte vybavený tzv. modulovou aretáciou. Tieto aretácie sa takisto kotvia do koľajiska a zabraňujú pohybu modulov.

Je možné montovať zastrešenie aj na zámkovú dlažbu?

Áno, ale zámková dlažba musí mať maximálnu výšku 6 cm. Zámková dlažba musí byť tiež podbetónovaná. Ak je uložená iba v pieskovom podloží, potom by v prípade silného vetra mohlo dôjsť k vytrhnutiu zastrešenia a koľajiska a ich následnému znehodnoteniu.

Aká je minimálna prípustná dĺžka modulov?

Minimálna dĺžka modulov je 150 cm. Pokiaľ by bol modul kratší, mohla by byť narušená plynulosť pohybu zastrešenia.

Čo znamená NO DROP?

No Drop je špecifická forma povrchovej úpravy polykarbonátových panelov, ktoré používame ako výplň modulov zastrešenia. Táto úprava sa nanáša vždy na vnútornú stranu a zamedzuje tak odkvapkávaniu vyzrážanej vody. Vyzrážaná voda totiž vytvorí kvapky, ktoré sa spoja do celistvej vrstvy a potom stekajú po povrchu polykarbonátu (výplňového panelu) ku koľajniciam.

Vyrábate aj iné nízke zastrešenia okrem Klasika?

Áno, vyrábame. S minimálnou výškou od cca 70 cm je možné vyrobiť všetky modely zastrešenia. Minimálna výška sa odvíja od šírky bazénového zastrešenia a od vybraného modelu. V cenníku je pri každom modeli zastrešenia uvedená cena, ktorá kalkuluje minimálnu výšku a tzv. podchôdznu (maximálnu) výšku.

Je nevyhnutné, aby boli koľajnice podbetónované?

Áno, koľajnice skutočne musia byť podbetónované. Zastrešenie sa totiž kotví do betónového základu, ktorý musí byť hlboký 15-20 cm. Šírka betónového pásu je šírka koľajiska +10 cm. Dĺžka betónového pásu sa rovná dĺžke koľajiska.

Ako je zastrešenie ukotvené?

Zastrešenie (respektíve koľajisko zastrešenia) sa ukotví do pripraveného podbetónovaného podložia vďaka špeciálnemu kotviacemu materiálu. Kotvy sú rozmiestnené cca po 100 cm.

Mám bazén so zabudovanými schodmi v rohu. Môžem ho zastrešiť tak, aby bolo možné vstupovať do bazénu bez odsunutia zastrešenia?

V takomto prípade si môžete vybrať zo všetkých typov zastrešenia. V praxi to vyzerá tak, že nad bazén sa umiestni akékoľvek zastrešenie, v ktorého najväčšom module je umiestnený bočný vstup. V podstate ide o posuvné dvere, ktoré budú umiestnené do zastrešenia priamo nad zmieňované schody.

Dopočul som sa o modeli zastrešenia mašinka. Môžete mi vysvetliť, o čo presne ide?

Výraz mašinka sa používa na také typy zastrešenia, ktoré majú najväčší modul zhotovený s maximálnou výškou a ostatné segmenty sú následne vyrobené v minimálnej výške. Takéto zastrešenia si vyberajú prevažne zákazníci, ktorí majú v úmysle maximálne vysoký modul využívať napríklad na prezliekanie sa a nemôžu si nad svoj bazén namontovať vysoké zastrešenie po jeho celej dĺžke.

Je možné, aby zastrešenie nahrádzalo solárny ohrev?

Áno, je to možné. Pokiaľ si zvolíte inštaláciu bazénového zastrešenia, bude vám zastrešenie nahrádzať funkciu solárneho ohrevu. Pri vhodných podmienkach zastrešenia umožňuje zvýšenie teploty vody vo vonkajšom bazéne v priemere až o 8 °C. Zastrešenie tiež predchádza ochladeniu bazénovej vody v nočných hodinách alebo pri veternom počasí.

Aký je presne rozdiel medzi odstupňovaným a priebežným koľajiskom?

kolejiste Pri odstupňovanom koľajisku má každý modul svoju koľajničku. Moduly sú jednosmerné a pohybujú sa najčastejšie nad najmenším z nich. Pri priebežnom koľajisku je pre každý modul položená koľajnica po celej dĺžke zastrešenia. Moduly sú obojsmerné a pohybujú sa tak nad najmenším z modulov, ako aj pod najväčším z nich.

 

Ako môžem zastrešenie pripraviť na zimu?

Zastrešenie nepotrebuje žiadnu špeciálnu zimnú prípravu. Pred zimou je potrebné len zastrešenie umiestniť do tzv. zimnej polohy. Tzn. všetky moduly umiestniť na jedno miesto nad sebou tak, aby pôsobeniu hmotnosti snehu vzdorovali spoločne. Čiastkové moduly treba (v miestach konštrukčných prvkov) medzi sebou vždy vypodložiť. Toto opatrenie sa vykonáva z dôvodu, že by pôsobením snehových zrážok a následnej hmotnosti napadnutého snehu mohlo dôjsť k narušeniu zastrešenia. Ak sa rozhodnete ponechať zastrešenie cez zimu v rozloženom stave nad bazénom, je nevyhnutné starostlivé zabezpečenie dvier a modulov. V takomto prípade musíte tiež dbať na pravidelné odpratávanie snehu zo zastrešenia.

Ako sa musím starať o zastrešenie?

Údržba zastrešenia nie je vôbec časovo náročná a ťažká Zastrešenie je potrebné udržiavať v čistote, a to predovšetkým pohyblivé a mechanické časti zastrešenia, ktoré sa využívajú na pohyb jednotlivých modulov. Odporúčame tieto časti zastrešenia trikrát do roka ošetriť silikónovým olejom. Je nevyhnutné, aby ste zastrešenie čistili po celom jeho povrchu a zároveň dbali aj na odstraňovanie nečistôt z dráh posuvného systému (koľajiska). Na toto čistenie je ideálny prúd vody. Na čistiacu údržbu zastrešenia nikdy nepoužívajte predmety, ktoré by mohli poškriabať povrch výplne zastrešenia (kefa, metla, drôtenka a pod.).

Z akého dôvodu zastrešovať bazén?

Dôvodov na rozhodnutie investovať do zastrešenia bazénu je hneď celý rad. Najväčšou výhodou zastrešenia bazénu je bezpečie. Hneď ako budete mať bazén zastrešený, zabránite tak pádu do bazénu a prípadnému nešťastiu. Ďalšími dôvodmi, o ktorých by sme sa radi zmienili, sú napríklad: predĺženie kúpacej sezóny, zníženie nákladov na vyhrievanie a údržbu bazénu, v priemere o 8 °C teplejšia voda a mnoho ďalších. Dovoľujeme si vás odkázať na tento článok, ktorý sa problematikou zastrešiť alebo nezastrešiť dopodrobna zaoberá.

Čo je to drevodekor?

Drevodekor je povrchová úprava celého obvodu profilov. Decoral je revolučný dekoratívny systém povrchovej úpravy, vďaka ktorému môžeme napodobniť najmä štruktúru dreva – tým dochádza k zmienenej povrchovej úprave, tzv. drevodekoru. Drevodekorová úprava profilov sa vykonáva tak, že sa na profil nanesie špeciálny práškový základ, na ktorý sa aplikuje dekoratívny vzor dreva.

 

Na zlepšenie našich služieb používáme cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.