Produktový katalóg

Späť na příslušenství

Bazénové príslušenstvo Protiprúd Elegance

Staňte sa vytrvalostným plavcom i vo vašom záhradnom bazéne a nebuďte obmedzený jeho hranicami.

Sme tu pre Vás!

Náš špecialista Vám rád pomôže s výberom.

Kontaktovať
Základné informácie

Jednoduché, estetické a napriek tomu robustné a výkonné zariadenie, ktoré sa vyznačuje predovšetkým svojou cenovou dostupnosťou. Ide o doplnok, ktorý patrí medzi takzvané funkčné bazénové príslušenstvo. Protiprúd doplní váš bazén o šumivý vodný prúd.

Vychutnajte si osviežujúci pocit vodnej masážnej terapie i vo vašom bazéne. Protiprúdy premenia bazén na vírivku práve vďaka svojim výkonným nasávacím a vstrekovacím tryskám. Vďaka nim môžete vzduchové a vodné prúdenie regulovať a nastavovať si ich podľa vášho priania. Bazén bude presýtený obrovským množstvom vzduchových bubliniek, ktoré sú bohaté na kyslík a ktoré svojim vplyvom posilnia vaše telo. Napomôžu k uvoľneniu svalov a vašej relaxácii. Protiprúd k bazénu je taktiež vhodným zariadením pre kondičné plávanie. Odporom, ktorý vytvára, zefektívni vaše plávanie a napomôže tak posilňovaniu vašich svalov (predovšetkým svalov na ramenách). Protiprúd k bazénu je ideálny ako pre interierové , tak aj pre outdoorové bazény.

Protiprúdy sú veľmi elegantné zariadenia, ktoré sú umiestnené na stene vášho bazéna. Ich dizajnové zapracovanie je natoľko precízne, že za žiadnych okolností nenarušia estetickú stránku vášho bazéna. Výhodou protiprúdu k bazénu je jednoduché ovládanie. Regulovať prisávanie vzduchu a spínanie protiprúdu môžete priamo z vášho bazéna za pomoci elektropneumatického spínača, ktorý sa nachádza priamo na tele trysky protiprúdu.

Technické parametry

Technické špecifikácie protiprúdu Elegance

Umiestnenie protiprúdu

Súčasťou protiprúdového zariadenia ELEGANCE je motor (čerpadlo) s príkonom 2,2 kW. Elektrické čerpadlo by malo byť umiestnené čo najbližšie k bazénu, aby sa docielil maximálny výkon a znížili sa straty spôsobené trením. Optimálna vzdialenosť je umiestiť čerpadlo do vzdialenosti asi 1 meter od bazéna. Ideálne je umiestniť protiprúd spoločne s ostatnou bazénovou technológiou priamo do šachty k bazénu. Neodporúčame inštalovať čerpadlo ďalej ako 15 m od bazéna.

Neoddeliteľnou súčasťou zariadenia sú čerpadlá, ktoré však nie sú samonasávacie, preto je dôležité, aby boli umiestnené pod úrovňou hladiny bazénovej vody. Technologickú miestnosť pre zariadenie musíte dostatočne vetrať, môžete aj ventilátorom, aby ste tak zabránili zrážaniu (kondenzácii) vody. Tým zaistíte správny chod tohto zariadenia.

Pripevnenie protiprúdu

Keď budete montovať protiprúd, majte na pamäti nasledujúce špecifikácie umiestnenia:

 • Telo protiprúdu má 2 otvory. Výtlak s priemerom 75 mm (menší z nich) a nasávanie s priemerom 90 mm (väčší z oboch otvorov). Telo protiprúdu musíte umiestniť tak, aby boli oba otvory vo zvislej polohe a strana výtlaku (s priemerom 75 mm - menšia) bola položená vyššie ako strana nasávania (s priemerom 90 mm).

Protiprúdové zariadenie inštalujte tak, aby bol prostriedok otvoru trysky minimálně 30 cm pod vodnou hladinou (dle typu bazénu). Tieto pokyny je dôležité bezpodmienečne dodržiavať, podľa nich totiž zariadenie nainštalujete správne a zaistíte tak správne fungovanie protiprúdu.

Montáž tela protiprúdu

Protiprúd Elegance sa hodí na použitie vo všetkých typoch bazénov. Samotná montáž sa však trocha líši podľa toho, do akého typu bazéna sa protiprúd inštaluje.

Umiestnenie do betónu

umisteni-do-betonu

Telo protiprúdu a hadice upevnite k sebe (ideálne je hadice nalepiť), všetko potom vložte do technologického priestoru (šachty). Zabráňte kontaktu koncov hadíc s betónom. Montáž vykonáte podľa obrázka 2a (vľavo hore) do otvoru v betónovej stene alebo do debnenia na betónovanie bez príruby a tesnenia. Keď je telo protiprúdu upevnené do steny, postupujte podľa pokynov uvedených nižšie v tomto návode. Ďalším krokom je pripojenie pneumatického a vzduchového vedenia.

Umiestnenie do betónových bazénov s fóliou

umisteni-do-betonovych-bazenu-s-folii

V priebehu montáže tela protiprúdu do steny betónového bazéna s fóliou postupujte podľa vyššie uvedeného návodu - kapitola „Kam sa protiprúd umiestňuje?“. Keď upevníte telo protiprúdu do steny bazéna, môžete začať s montážou tesnenia a príruby protiprúdu podľa obrázka 2b.

Tesnenie pripevnite k telu protiprúdu pomocou 2 skrutiek a pritiahnite ich (nedoťahujte ich úplne). Všimnite si, že bazénová fólia môže byť umiestnená medzi dvoma tesneniami. Na záver pripevnite prírubu. Nezabudnite dotiahnuť skrutky a až potom vyrežte fóliu z vnútornej strany príruby. Potom prejdite k pripojeniu vzduchového a pneumatického vedenia. Postup nájdete nižšie.

Umiestnenie do panelového alebo plechového bazéna s fóliou

umisteni-do-paneloveho-nebo-plechoveho-bazenu-s-folii

Najprv je potrebné vyrezať v stene bazéna otvor s priemerom 270 mm tak, aby bol stred trysky umiestnený minimálně 30 cm pod vodnou hladinou (dle typu bazénu), ako je uvedené vyššie v kapitole „Kam sa protiprúd umiestňuje?“. Telo protiprúdu vložte do pripraveného otvoru z vnútornej strany bazéna. Primontujte ho do steny bazéna pomocou 8 samorezných skrutiek, ako je to zobrazené na obrázku 2c.

Tesnenie pripevnite k telu protiprúdu pomocou 2 skrutiek a skrutky prichyťte (nedoťahujte ich úplne). Po inštalácii fólie upevnite prírubu a nezabudnite dotiahnuť skrutky. Až potom vyrežte fóliu z vnútornej strany príruby. Pri pripájaní vzduchového a pneumatického vedenia postupujte podľa nižšie uvedeného návodu.

Umiestnenie do predvyrobeného bazéna

umisteni-do-predvyrobeneho-bazenu

Tento typ montáže sa používa pre tzv. predvyrobené bazény. Medzi ne patria napríklad laminátové alebo polypropylénové bazény. Pri umiestnení do tohto typu bazéna je potrebné pripraviť otvor s priemerom 230 mm. Pri príprave otvoru dbajte na to, aby bol stred trysky umiestnený cca 30 cm pod hladinou vody, viď. kapitola „Kam sa protiprúd umiestňuje?“.

Tesnenie umiestnite z vonkajšej strany bazénovej steny. Vznikne vám tak šablóna, na základe ktorej si pripravíte otvory na 16 skrutiek príruby. Z vonkajšej strany bazéna si pripravte telo protiprúdu. Z vnútornej strany dotiahnite prírubu pomocou skrutiek, tak ako je to zobrazené na obrázku 2d. Teraz prejdite na ďalší krok – pripojenie vzduchového a pneumatického vedenia.

Pripojenie vzduchového vedenia

Na hadicu, ktorá je určená na vzduchov vedenie, umiestnite spätný ventilček. Je dôležité inštalovať spätný ventilček na stenu technologického priestoru tak, aby sa zabránilo nasávaniu nečistôt. Na koniec pripevnite ohybnú rúrku – zatlačte ju do trysky vo vnútri tela protipúdu.

Pripojenie pneumatického vedenia

Koniec hadičky pneumatického spínania pretiahnite otvorom, ktorý je v tele protiprúdu. Utiahnite ju priechodkou a napojte k pneumatickému spínaču. Spínač sa nachádza na čele protiprúdu.

 

Montáž čelného krytu

Kompletný čelní kryt je už zostavený, okrem priehľadnej pneumatickej hadičky. Tá je už neoddeliteľnou súčasťou tela protiprúdu. V priebehu montáže čelného krytu sa riaďte nasledujúcimi pokynmi:

 • Na tŕň pneumatického tlačidla umiestnite nasunutím priehľadnú hadičku a zapojte ju.
 • Pripojte hadicu a zasuňte ju do trysky na čelnom kryte.
 • Pripojte kompletný čelný kryt a telo protiprúdu a dajte si pozor na to, aby bol krúžok riadne zasunutý do ústia výtlačného otvoru (s priemerom 75 mm).
 • Pritiahnite štyri skrutky. Keď sú skrutky pevne utiahnuté, čelný kryt je pripravený na používanie.

Minimálne požiadavky na priestor pri inštalácii zariadenia

Pred samotnou montážou zariadenia je nutné brať do úvahy rozmery technologickej miestnosti (šachty), kde bude protiprúd umiestnený. Uistite sa, že pri montáži čerpadla budete mať dostatok miesta.

Na inštaláciu potrebujete technologický priestor minimálnych rozmerov: 75 x 142 x 90 cm (šírka x dĺžka x výška).

Správne použitie a nastavenie protiprúdu ELEGANCE.

Keď je protiprúd zabudovaný, stáva sa váš bazén miestom oddychu a relaxácie. Príjemný pocit navodzuje vodný prúd alebo vodný prúd so vzduchom, ktorý sa vytvára práve protiprúdom. Priamo z bazéna môžete uviesť protiprúd do chodu stlačením pneumatického vypínača. Od nastavenia predných trysiek záleží, či bude protiprúd do bazéna vháňať prúd vody, alebo vodný prúd so vzduchom.

Vodný prúd:

Vodný prúd sa ovláda a vytvára ho vnútorná tryska. Maximálny tok vody dosiahnete otočením vnútornej trysky smerom doľava. Naopak, pootočením trysky smerom doprava docielite zníženie vodného prúdu.

Vodný prúd so vzduchom:

Silu vodného toku nastavíte podľa vyššie uvedených pokynov. Vnútorná tryska slúži na regulovanie intenzity vzduchu, ktorý sa pridáva do vodného toku. Jej otáčaním opäť znižujete alebo zvyšujete intenzitu vzduchového prúdu.

Zoznam komponentov protiprúdu ELEGANCE:

seznam-komponentu-protiproudu-ELEGANCE

 1. pneumatický spínač
 2. hadička pneumatického spínača
 3. čelná skrutka (predná)
 4. čelný kryt protiprúdu
 5. externá guľka
 6. tryska na reguláciu prívodu vzduchu
 7. podporný krúžok
 8. tryska na reguláciu prívodu vody
 9. vnútorná guľka
 10. samorezná skrutka trysky
 11. puzdro na osadenie trysky
 12. O-krúžok
 13. vzduchová hadička (ohybná)
 14. priechodka pneumatickej hadičky
 15. O-krúžok priechodky
 16. prírubová skrutka
 17. príruba
 18. tesnenie
 19. samorezná skrutka tela protiprúdu
 20. telo protiprúdu
 21. hadica vzduchového vedenia
 22. prisávanie vzduchu - spätný ventil

Elektrická inštalácia

Elektroinštaláciu by mal vykonávať iba oprávnený a certifikovaný technik podľa všeobecných platných noriem. Napätie hlavného prívodu elektrickej energie musí byť totožné s údajmi na štítku, ktorý sa nachádza na každom zariadení. Dbajte na to, aby všetky kovové časti zariadenia boli náležite uzemnené.

Elektrická charakteristika poistných prvkov a ich predpisy musia zodpovedať parametrom motora, ktorý má byť istený vzhľadom na predpokladané prevádzkové podmienky. Musia sa dodržať všetky odporúčania a pokyny, ktoré výrobca uvádza na štítku.

Pokiaľ máte model zariadenia s trojfázovým motorom, dbajte na správne zapojenie prepojok vinutia motora na svorkovnici. Musia byť zapojené takpovediac do hviezdy. Všetky vodiče (vstupné aj výstupné), ktoré sú vyvedené z (do) rozvodnej skrine, musia byť vedené priechodkami. Vďaka tomu zabránite prenikaniu vlhkosti a nečistôt do rozvodnej skrine. Vodiče musia mať vhodné pripájacie koncovky (svorky).

Elektropneumatické spínanie (rozvádzač) protiprúdu nesmie byť vo vzdialenosti viac ako 7 m od pneumatického spínača. Pneumatický spínač je umiestnený na čele protiprúdu. Spínanie musí byť nainštalované nad úrovňou hladiny bazénovej vody a musí byť umiestnené na suchom mieste. Pneumatická hadička sa zapája do elektropneumatického spínača, ktorý je umiestnený na elektropneumatickom spínaní (rozvádzač). Je veľmi dôležité uistiť sa, či nie je hadička na žiadnom mieste prehnutá alebo poškodená.

Zloženie elektropneumatického panela:

 • motorová ochrana
 • elektropneumatický spínač
 • poistka ovládania

Všetky tieto komponenty by mali byť umiestnené vo vodotesnej plastovej skrinke so stupňom ochrany IP55.

Na zlepšenie našich služieb používáme cookies. O ich používaní a možnostiach nastavenia sa môžete informovať bližšie tu.